Европа ни дърпа ушите заради екозакон


Европа ни дърпа ушите  заради екозакон
Икономическият министър Трайчо Трайков отдавна алармира властта, че ни грозят глоби, но тя беше заета с избори
05 Ноември 2011, Събота


България е заплашена да плати сериозни глоби, защото все още не е приела закон за съхранение на въглеродния диоксид


Автор: Найден Хадживасилев

в земните недра. Европейската комисия може да ни санкционира със 777 хил. евро заради този пропуск в законодателството. Наказателната процедура срещу страната ни вече е стартирана.

Икономическият министър Трайчо Трайков отдавна алармира правителството, че крайният срок за приемането на този закон е 25 юни 2011 г. През август нормативният акт бе гледан от Министерски съвет, но заради изборите внасянето му в парламента беше отложено. Депутати от комисията за околна среда съобщиха, че проектът вече е стигнал до тях. Те обаче не бяха оптимисти, че той ще се приеме скоро, заради липсата на кворум в НС през последните седмици.

Работата по закона е започнала още в миналия мандат. Тогава са отпуснати финансови средства на учени от СУ „Св. Климент Охридски” и Минно-геоложкия университет. Парите са дадени от държавния бюджет и от ЕС.

Експертите е трябвало да направят математическо моделиране и да прогнозират, какъв ще е ефектът върху околната среда за много години напред, ако в земните недра се съхранява въглероден диоксид. В парламента обаче дори не знаят дали тези изследвания са приключили и тепърва ще се запознават с резултатите от тях.

Идеята на закона е България да даде своя принос за планираното от ЕС намаляване на вредните емисии в атмосферата до 2020 г. до 160 милиона тона. За тази цел се предвижда в естествени образувания в земните недра да се вкарва уловения от промишлени инсталации въглероден диоксид.

Това ще се прави от фирми, които ще кандидатстват пред държавата и ще плащат за това. Те ще компенсират средствата си от това, че намалението на въглеродния двуокис в атмосферата може да се търгува на международния пазар.

Оборудването на въглищните централи със съоръжения за улавяне и съхранение на въглеродния диоксид (т.нар. CCS съоръжения) е важна стъпка в прехода към по-чиста енергетика.
Според проектозакона правителството ще издава 30-годишни разрешения за съхранение на въглероден двуокис в земните недра и континенталния шелф на Черно море. Държавата ще взема годишна такса подобно на концесиите за подземни богатства.

Предвидена е и категорична забрана за въглеродно складиране в морето и на морското дъно. От закона не става ясно дали държавата ще финансира проекти за въглеродно улавяне.
Хранилищата трябва да са в кухини под земята, които гарантират, че няма да има изпускане на газове и опасност за околната среда и здравето на населението, предвижда законът.
При издадено разрешително в един геоложки блок например, в него не се допускат нови сондажи за такава дейност. Площта на блоковете ще е до 5000 кв. км.

Депутати обясниха, че най-подходящи за съхранение на въглероден диоксид са находища за газ, които вече не се използват. Според тях по принцип не би трябвало да има опасност за околната среда, тъй като въглеродният диоксид при смесването му с вода образува серниста киселина. Някои природозащитници обаче смятат, че при CCS няма гаранции срещу изтичане от подземните хранилища, а инсталациите, които осъществяват дейността, са с висока енергоемкост.

Повечето учени са на мнение, че емисиите на въглероден диоксид и други парникови газове са причинители на измененията в климата – растящи температурни амплитуди, засушавания, наводнения и други природни бедствия.



В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки