Категорично нямаше да се кандидатира, категорично се кандидатира, категорично Цветан Цветанов къта доста папки за него
27 Ноември 2011, Неделя
Георги Първанов не успя да направи голям шлем от енергийни проекти, но приемникът му Росен Плевнелиев
Автор: Илияна Христова
вече има върхово постижение. Той сътвори венец от фантасмагории, които всеки ден действителността разобличава. А още дори не е встъпил в длъжност. Ето кратка класация на измишльотините, които допринесоха „експертът” Плевнелиев да се превърне в рейтингов политик:
„Категорично няма да ставам президент” Плевнелиев казва това на 15 април в Русе. Дори допълва: „Моята задача е съвсем друга. Поканен съм в това правителство, за да свърша колкото се може повече работа в един тежък за държавата и нейната икономика момент”.
Пет месеца по-късно се оказва, че задачата му наистина е друга, само че обратната на тази, която е предполагал. В хода на предизборната кампания изказването става хит, опонентите връщат старите ленти, но Плевнелиев така и не дава обяснение защо е лъгал.
Ясно е защо – просто тогава не е знаел, че господарят му Бойко Борисов ще го командирова на друга длъжност. През кампанията Плевнелиев използва нахален каламбур: „Категорично с Маргарита Попова ще станем президент и вицепрезидент”.
Санирането – тинтири, минтири „От януари догодина хората ще могат да си подават документите за включване в програмата”. Плевнелиев прави изказването в средата на лятото, а програмата, за която става дума, е санирането с европейски средства. Дебело подчертава, че след като документи се подават януари, строителните работи започват през април.
Но на 7 ноември, вече след като Плевнелиев е избран за президент, новият регионален министър Лиляна Попова обявява, че програмата се отлага за лятото. И то в най-добрия случай, тъй като е възможно конкурсът, който ще определи коя фирма да оперира с парите, да бъде обжалван.
Причината за забавянето е една – бившето министерство на Плевнелиев просто не е готово да приема документите на хората.
„Против съм Алея първа”
Става дума за проекта на ТИМ в Морската градина на Варна. През 2010 г. местната община издава пет разрешителни за строеж върху ската, Плевнелиев прави рейд из медиите и шумно се възмущава.
Истината обаче е друга – бъдещият президент лично е разрешил „укрепване и строителство” в зоната. На журналистите обяснява, че имал предвид само укрепване. Кметът на Варна Кирил Йорданов, тогава все още човек на БСП, вади заповедта на Плевнелиев, където и за първолаците е видно, че фигурира думичката „строителство”.
Плевнелиев все пак може да отмени заповедта си, но не го прави. Тези дни областният управител на Варна Данчо Симеонов продължи започната от него процедура и даде старт на брегоукрепването, което предшества строителството.
7 магистрали – ха-ха! В началото на мандата Бойко Борисов обещава през 2020 г. България да има 7 магистрали и 7 основни пътища. „Това е и мой личен план”, добавя Плевнелиев. Но проблемът не е, че повтаря папагалски, нито че личните му планове се оказаха други. А че за да се хвърли толкова асфалт, са нужни поне 6.2 млрд. евро.
ЕС обаче смени приоритетите, ще финансира свързването на транспортни, цифрови и енергийни мрежи. Магистралите, които България смята да изгради, се опират само в жп линия. Няма откъде да дойдат парите, с които страната ни да построи обещаното от Борисов и Плевнелиев.
Източването чрез анекси продължава Едно от най-големите обещания на Плевнелиев е, че ще прекъсне порочната практика на Тройната коалиция да завишава стойността на магистралите чрез предоставяне на допълнителни пари.
Тарикатлъкът ставаше по следния начин – фирма, близка на властта, дава най-ниската оферта, сключва се договор, почват хвалебствия из медиите как била прекъсната „практиката по източване на бюджета”; по време на изпълнението обаче чрез анекси сумата става „прилична”.
Дълго време ГЕРБ удържаше на изкушението. Но миналата седмица схемата бе надлежно повторена от Строителното министерство. За отсечката Ямбол – Карнобат бяха дадени допълнителни 24.7 млн. лв. на фирма, близка до Васил Божков.
За милиони ще има закони Шумните хайки срещу дворците в чашите на язовирите вече са забравени. Плевнелиев обещаваше, че за милиони ще има закони, но го отнесе единствено обикновен старец, направил фургон до язовир Искър. В момента държавата насочва багер към приюта на отец Иван в Нови хан, като става ясно, че това й е най-големият проблем.
Забелязвате ли, че повечето измислици лъснаха веднага след като Плевнелиев стана президент? Измамата шурти като река, затискана до вчера с едничката цел да се спечелят изборите.
Ами ако магистралата в един момент пропадне?
Росен Плевнелиев в сряда (23 ноември) бе на посещение в Бургас във връзка с дискусия за икономическото развитие на регионите. Той обеща, че като държавен глава ще работи в тази насока, макар че реално няма такива правомощия, тъй като това влиза изцяло в компетенциите на българското правителство. Ето, как отговори Плевнелиев на въпросите на ДЕСАНТ. Оставяме тълкуването на думите му на вас:
- Г-н Плевнелиев, бяхте обещали от януари догодина да започне санирането на сградите с европейски средства. Наследничката ви Лиляна Павлова обаче каза, че това ще стане след средата на 2012 г. Защо се забавя финансирането?
- Докато аз бях министър, работих с план-графици, разписани по седмици, включително и по програмите за енергийна ефективност. Те показваха, че ще започнем да изпълняваме такива пилотни проекти от април 2012 г. Към момента не съм информиран какви са причините и има ли официално отлагане по тези графици.
- По време на Тройната коалиция имаше порочна практика – с анекси да се оскъпяват различни проекти. Защо се наложи и сегашното управление да се върне към нея - например при магистрала „Тракия”?
- Аз не считам, че има връщане към тази практика. Лоша практика беше концесията за магистралата, сключена през 2002 г. от Сакскобургготски, която слава Богу беше отменена след натиск през 2008 г. Лоша практика беше търгът по време на Тройната коалиция, който беше спрян за дискриминационни условия. Също и магистрала Струма, лот 0 - който беше оскъпен три пъти с осем анекса в периода 2002 – 2008 г.
При сегашното управление имаме честна процедура за магистрала „Тракия”. Няма никакво увеличение на цената по проектната документация. А това, което разбирам, и то е съгласувано с Брюксел, е, че имаме огромен проблем с напоителните системи и каналите, които подкопават основите на магистралата.
За целта, честно и коректно - по правилата, за допълнителни работи по укрепване на тези системи, засягащи цяла Южна България, парите са дадени, с решение на МС, на Министерство на земеделието - на държавното предприятие „Напоителни системи“, за да не се окаже, че в един момент магистралата ще пропадне. Това няма нищо общо с тръжната процедура за „Тракия“. Аз се радвам, че това решение бе взето.