След смъртта на баба ми и дядо ми баща ми и леля ми станаха собственици на наследствен апартамент,
като всеки от тях притежава 1/2 от него. Преди десетина дни леля ми продаде своя дял от имота на баща ми. В нотариалния акт видях, че продажната цена е 20 000 лв., но на същата страница е посочено, че данъчната оценка на продаваната идеална част от имота е 20 189 лв. (т.е. това е делът само на леля ми, общата оценка на целия имот е 40 378 лв.).
Допустимо ли е продажната цена на имот да бъде по-ниска от данъчната оценка, както е в конкретния случай - в нотариалния акт пише, че апартаментът е продаден за 20 000 лв., а данъчната оценка е 20 189 лв. т.е. явява се разлика от 189 лв. Имам ли основания да се притеснявам от написаното в нотариалния акт?
Николай Стефанов, Добрич
Общоприета е практиката да се продава на цена не по-малка от данъчната оценка. Разбира се, няма нормативно ограничение да се продава и на цена, по-ниска от данъчната оценка, затова нямате основание за притеснение относно записаното в нотариалния акт. Следва да имате предвид обаче следното:
Основа за определяне на дължимия данък върху недвижимите имоти е оценката на имуществото в левове към момента на прехвърлянето. Недвижимите имоти се оценяват по уговорената цена, а в случай че тя е по-ниска от данъчната им оценка - по последната. Следователно в конкретния случай данък ще се дължи не върху уговорената в нотариалния акт цена, а върху данъчната оценка на продавания имот (чл. 46 от Закона за местните данъци и такси).
Същото е положението и в случаите, когато при продажбата се начислява ДДС. (чл. 27 от Закона за ДДС).