Само Борисов е изненадан, че сме най-корумпирани в ЕС
17 Декември 2011, Събота
Наскоро България беше посочена от асоциация "Прозрачност без граници" като най-корумпираната държава в ЕС.
Автор: Найден Хадживасилев
В типично свой стил премиерът Бойко Борисов се опита да омаловажи този факт, въпреки че години наред точно той даваше за пример индекса на асоциацията, за да покаже колко корумпирани са всички политически сили у нас.
Според него изводите на "Прозрачност без граници" се дължат не на това, че у нас корупцията се е повишила, а на характерното за българите качество да се самобичуват, да обявяват колко са зле, колко са нещастни и колко са корумпирани.
Вярно е, че негативизмът е характерна черта на българския народ. Но е факт също така, че всеки външен наблюдател може лесно да установи, че в държавата има твърде голяма търпимост към корупцията, което е косвен критерий за нейното високо ниво.
Институциите, които имат за задача да се борят с корупцията, не вършат почти нищо. Не се стараят дори да хвърлят пясък в очите на хората, че осъществяват някаква дейност и се борят срещу шуробаджанашките далавери, които са характерни за голяма част от българите не по-малко от негативизма им.
Комисията за борба с корупцията в парламента не беше заседавала почти половин година. Наскоро тя се събра на заседание само за да установи, че нито една от институциите, до които е пращала сигнали - прокуратурата, НАП и т.н. - не са се задействали по тях. Депутатите се заканиха да пратят остри напомнителни писма и да привикат за среща ръководствата на тези институции.
Няма как да бъдем оптимисти обаче, че нещо ще се промени. Прокуратурата и НАП никога не са били особено отзивчиви спрямо Комисията за борба с корупцията на парламента.
В миналия мандат на парламента на няколко пъти мистериозно изчезнаха писмата до НАП, свързани с темата за имотите на лидера на ДПС Ахмед Доган. По същата тема прокуратурата изиска всички документи от Комисията за борба с корупцията, с което работата по нея на практика бе замразена.
Трудно може да се повярва, че новосъздадената независима Комисия за конфликт на интереси ще успее да постигне сериозни резултати. Тя вече се показа като орган, който тълкува закона според това кой на кого е семеен приятел. Комисията оневини Владимира Янева, семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов, с аргумента, че нейното деяние е извършено преди да има закон за конфликт на интереси. Но по други случаи постанови, че има конфликт на интереси, въпреки че те също датираха от преди приемането на закона.
Наскоро депутати имаха среща с Комисията за конфликт на интереси, след което споделиха, че правната култура на нейните членове е много ниска, че не познават закона, по който работят, и бъркат основни понятия в него.
Преди година правителството създаде антикорупционната структура, придобила известност като БОРКОР. Към днешна дата се знае, че тя все още не е започнала да функционира, предвиденият щат е запълнен едва на 25%, а изхарчените средства са 307 332 лева.
Така че премиерът няма защо да обвинява българския негативизъм за изводите на "Прозрачност без граници". Дори да приемем, че корупцията по време на този мандат не се е повишила ясно е, че и борбата срещу нея не е станала по-активна.