Във виното е... здравето


Във виното е... здравето
21 Декември 2011, Сряда


Имам проблем с черния дроб и останах много изненадан, когато личният ми лекар ме посъветва да не употребявам алкохол,


Автор: Д-р Георги Чалдъков

но ми разреши да пийвам по чаша-две червено вино. И друг път съм чувал, че то е много полезно за здравето. Напишете нещо повече по този въпрос.
Димитър Момчилов, Велико Търново


Лекуването с качествено вино се нарича енотерапия, а пиенето на вино – енофилия. Всекидневно е разрешено по 1-2, може и 3, чаши червено вино за мъже и 1, може и 2, чаши за жени (моля, феминистките да не протестират, а да се консултират с „републиканския” кардиолог и енолог д-р Веселка Николова).

В САЩ тази препоръка е одобрена от Администрацията за храна и лекарства. А Франция отдавна е администрирала „парадокса на червеното вино”: пиенето на големи количества, както и непиенето на вино, са еднакво вредни за здравето. Разбира се, този парадокс се отнася и за българското червено вино.

Известно е, че Хипократ първи обръща внимание на ползата от балансирано пиене на червено вино – „за стимулиране на апетита и захранване на тялото”. Векове по-късно Гален предписва същата енотерапия в Римската империя. Съвременната наука предоставя научни данни за тези емпирични наблюдения.

Във виното има повече от 500 химически вещества. Здравословни свойства от тях имат полифеноли, флавиноиди и фитоестрогени. Те се съдържат повече в червеното грозде и съответно в червените, отколкото в белите вина и гроздови сокове. От тях особено важно значение има резвератролът, който по химическа структура е сходен на естрадиола (женски полов хормон).

Резвератролът има противовъзпалителни, антиоксидантни, невро- и кардиопротективни ефекти. Той стабилизира ДНК, прави я по-устойчива на стрес и други вредни действия, потиска клетъчната смърт, удължава живота. От гъбички, мухички и червеи (любимците на съвременната молекулна биология) до мишки и човек, резвератролът стимулира активността на ензими, наречени сиртуини.

И още: резвератролът, както и нискокалоричното хранене, благоприятстват дълголетието. Тъй като нискокалоричното хранене е сравнително трудно изпълнимо, резвератрол и други полифеноли във виното и гроздовия сок, както и в соя, фъстъци и бадеми, са доста по-достъпни за Homo obesus (затлъстелият човек) в желанието му да се лекува.

Лозата произвежда резвератрол, за да се брани от плесени и други вредни за здравето й агенти. Ензимът за производство на резвератрол – стилбен синтетаза, е по-активен в дивите сортове лоза. По биоинженерен начин китайски учени „оплодиха” съвременна лоза с гена на този ензим, при което се роди лоза, която се справя по-добре с плесените, защото синтезира повече резвератрол.

Това е технологията за получаване на супервино за дълголетие, макар и чрез трансгенно растение (ГМО). Но пък „трансгениално!“ – както обобщи д-р Веселка Николова. А едно италианско изследване откри гените, които се изявяват, когато винената мушица (Drosophila melanogaster) е пияна – така мушиците ще могат още веднаж да помогнат на хората, този път за лекуването от това, което са произвели – виното и алкохолизма.

Клиничните опити с таблетките Longevinex продължават в САЩ – във всяка от тях има 120 мг резвератрол – добре, защото в една чаша червено вино има около 2 мг, но можем да разчитаме и на другите здравословни винени вещества. Защото „виното прави сърцето щастливо”. 


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки