Имам проблем с черния дроб и останах много изненадан, когато личният ми лекар ме посъветва да не употребявам алкохол,
Автор: Д-р Георги Чалдъков
но ми разреши да пийвам по чаша-две червено вино. И друг път съм чувал, че то е много полезно за здравето. Напишете нещо повече по този въпрос.
Димитър Момчилов, Велико Търново
Лекуването с качествено вино се нарича енотерапия, а пиенето на вино – енофилия. Всекидневно е разрешено по 1-2, може и 3, чаши червено вино за мъже и 1, може и 2, чаши за жени (моля, феминистките да не протестират, а да се консултират с „републиканския” кардиолог и енолог д-р Веселка Николова).
В САЩ тази препоръка е одобрена от Администрацията за храна и лекарства. А Франция отдавна е администрирала „парадокса на червеното вино”: пиенето на големи количества, както и непиенето на вино, са еднакво вредни за здравето. Разбира се, този парадокс се отнася и за българското червено вино.
Известно е, че Хипократ първи обръща внимание на ползата от балансирано пиене на червено вино – „за стимулиране на апетита и захранване на тялото”. Векове по-късно Гален предписва същата енотерапия в Римската империя. Съвременната наука предоставя научни данни за тези емпирични наблюдения.
Във виното има повече от 500 химически вещества. Здравословни свойства от тях имат полифеноли, флавиноиди и фитоестрогени. Те се съдържат повече в червеното грозде и съответно в червените, отколкото в белите вина и гроздови сокове. От тях особено важно значение има резвератролът, който по химическа структура е сходен на естрадиола (женски полов хормон).
Резвератролът има противовъзпалителни, антиоксидантни, невро- и кардиопротективни ефекти. Той стабилизира ДНК, прави я по-устойчива на стрес и други вредни действия, потиска клетъчната смърт, удължава живота. От гъбички, мухички и червеи (любимците на съвременната молекулна биология) до мишки и човек, резвератролът стимулира активността на ензими, наречени сиртуини.
И още: резвератролът, както и нискокалоричното хранене, благоприятстват дълголетието. Тъй като нискокалоричното хранене е сравнително трудно изпълнимо, резвератрол и други полифеноли във виното и гроздовия сок, както и в соя, фъстъци и бадеми, са доста по-достъпни за Homo obesus (затлъстелият човек) в желанието му да се лекува.
Лозата произвежда резвератрол, за да се брани от плесени и други вредни за здравето й агенти. Ензимът за производство на резвератрол – стилбен синтетаза, е по-активен в дивите сортове лоза. По биоинженерен начин китайски учени „оплодиха” съвременна лоза с гена на този ензим, при което се роди лоза, която се справя по-добре с плесените, защото синтезира повече резвератрол.
Това е технологията за получаване на супервино за дълголетие, макар и чрез трансгенно растение (ГМО). Но пък „трансгениално!“ – както обобщи д-р Веселка Николова. А едно италианско изследване откри гените, които се изявяват, когато винената мушица (Drosophila melanogaster) е пияна – така мушиците ще могат още веднаж да помогнат на хората, този път за лекуването от това, което са произвели – виното и алкохолизма.
Клиничните опити с таблетките Longevinex продължават в САЩ – във всяка от тях има 120 мг резвератрол – добре, защото в една чаша червено вино има около 2 мг, но можем да разчитаме и на другите здравословни винени вещества. Защото „виното прави сърцето щастливо”.