Не сменяйте канала


Не сменяйте канала
24 Декември 2011, Събота


Вижте, нека се уговорим предварително. И аз много харесвам майтапите. Вадя си хляба и сиренето с писане, получавам заплата,

Автор: Веселин Максимов maximov@desant.net

 за да остроумнича, а всичките ми любими писатели, музиканти и кинорежисьори са хора с невероятен полет на фантазията. Но и аз, напоследък, изпадам във вцепенение, щом по телевизията обявят „Не сменяйте канала, продължаваме след кратка рекламна пауза!”

Още в казармата установих непоклатимо, че времето може да бъде абсолютно разтегливо и силно индивидуализирано понятие. Затова с мъка отбелязвам, че явно в същата казарма са служили и програмните директори на телевизиите, които гледам.

За мен две години в армията отминаха като 4-5 месеца за хората „отвън”, на излизане така ми признаха самите те. В случая с телевизиите примерът е обратен. Петте (напоследък към 7-8 на блок) минути рекламно време се понасят като поне половинчасова зрителна и слухова инквизиция за клетия зрител.

От друга страна пък, няма как да не сме доволни, че стратезите от бранша  добре са се поучили от челния капиталистически опит в дебелите книги и на практика прилагат идеята, че именно във време на криза рекламата трябва да бъде най-силна. За да успее да дръпне за съответния продукт от парите, разпределени от потребителя по останалите пера. И се почва една конкуренция... едно надкрещяване... едно мазно гъгнене... като телевизионни олимпийски игри по малоумие.

Ако погледнете честно, почти 80% от всички реклами са снимани от агенция, нямаща нищо общо с нашия пазар. Затова на екран, вместо мрачни субекти като комшията Жоро и вас самия на 6 ракии, виждате перчемно зализан бозав тип, който съвсем неубедително ви представя хапче за облекчаване на махмурлука, чието име бихте запомнили само с бой, заплахи и дълбока хипноза.

Преди доста години с мой съквартирант взехме такъв превантивен илач, в ранния следобед на 31 декември. За да сме шен за голямото ешмедеме през празничната вечер. Въпреки действието на чудодейния хап, аз погинах рано-рано, млад и зелен, още преди полунощ, а той на следващия ден по обед ме зовеше с хъхрещи вопли да дойда по-близо до него с химикалка и лист, за да му запиша завещанието.

Да не се отплесваме, обаче! Като казахме „махмурлук”, сигурно сте детайлно наясно с един тазгодишен рекламен хит. Става въпрос за едни пияни еленчета, които се мотат из снега и нещо припяват, но с толкова гъгниви гласчета, че от текста на посланието се разбира и набива в мозъка само „зън-зън-зън, отдавна сме навън”.

Не знам как са звучали в европейското студио, в което са измислени, нарисувани и анимирани, но у нас, по традиция, животинските гласове се озвучават от никому неизвестни актриси с пресипнал баритон, който трябва да наподобява уж мутиращ юношески такъв.

Лъжа ли, а? Я, по-възрастните си спомнете „Приказки под шипковия храст”! А по-младите - „Мечето Ръкспин” (онова бе, за Ел Би, Туиг и ОЧЗ. В което всички помнят и се кефят на лошите, щото на тъпото мече и аверчетата му-добряци своите гласове са дали тези, дето правят пияните еленчета в новогодишната реклама).

„Алекс! Играеш кът баба ми, честно!” Кой нормален българин ще се хване да се блъска като рогач в любимото си и така популярно у нас ръгби, без да хапне поне един шоколадов десерт! Абсурд!
Смело се хванете на бас, че същата реклама можете да видите в Румъния: „Алекс! Мъй, че фач!” И бъдете сигурни, че там лирическият герой също съвсем доброволно ще се откаже от неземния вкус на националната мамалига, в името на световна марка шоколад с карамел.

В Сърбия изобщо не искам да си представя как би звучал този клип, нали се сещате, че сърбите псуват много по-зловещо от нас...

А, имам новина за рекламистите на западноевропейски прах за пране! Тъдъът, губите! И то не заради лъскарските си гледки, в които мама приятелски се усмихва на хлапето за калната му след футболен мач фланелка, вместо да му изтряска два яки шамара, да му бъдат обица на ухото. А защото нашенецът с такива мами с ентусиазирани дечица и лели-собственички на ресторанти, които имат да перат купища покривки, не може да бъде баламосан, не!

Той твърдо използва за тези цели турски прахове, които си купува с чували по време на екскурзия. Пък и по правило, поне в 40% от масовите ресторанти у нас цари поверие, че покривалата за маси не трябва да се перат често-често, че е на уроки.

Всичко с времето си, обаче... От три-четири години у нас е на почит в рекламните спотове забравената през вековете изконно българска дума „Уау”. Но езикът е динамична система, както казваха моите преподаватели-филолози, постоянно се променя.
Затова през тази коледно-новогодишна телевизионно-рекламна война из екраните шета някакъв неадекватен, който през цялото време на клипа звъни на някакви хора по мобилния си телефон и като в някакъв Фейсбук постоянно ги осведомява къде е и какви ги върши.

„Ало, искаш ли да ядем?”, „Ало, днеска ме мързи за фитнес”... „Ало, вече съм в клуба!” (Всъщност, той го произнася „аУо, в кууба”, защото почти всички уважаващи себе си телевизионни деятели и изобщо люде, показващи се на синия екран, стриктно спазват модата вместо „л” да произнасят звука „уъ”).

Та, именно в края на неговите мъки се разбира, че иде реч за кампания на компания за мобилна телефонност, която се казва „Уау!” и дава 1000 минути до подобните абонати за говорене, бушта*.

Едни магазини за телефони, пък, са адски честни към публиката и с този си пичовски подход, чувам от зрители, че са спечелили тяхната любов и внимание. Те направо си обявяват още в началото: Здравейте, ние сме еди кои-си. Поканили сме си и публика, да ни пляска на глупостите”

Ако смятате, че това е странно, веднага ще ви възразя! Преди шест години, точно по коледно-новогодишните празници имаше един клип, който се вряза дълбоко в съзнанието на любителите на високите технологии. Едър ага, наконтен в шалвари, пояс и сетре, с ален фес на главата, припяваше по сгъваем мобилен телефон „Жингала бееелс, жингала бееелс, жингала ол дъ вееей... „, а до него ухилена ханъма, в атлазеносиньо юрганджийско елече стегнато хвърляше гюбек.

Предполагам, че таз рекламна стратегия е била насочена към южната ни съседка, но факт е, че тук дечурлигата масово се забавляваха, разигравайки я наизуст.
Ееех, дечурлига... Безспорно най-големият хит в момента е една реклама, присъстваща почти във всяка пауза в телевизионния праймтайм. Една, в която майка отваря входната врата и ужасено вижда почти цялото училище на своето синче, наредено в страховита опашка.

Почти всички подскачат с разкривени от малка и голяма нужда личица, а синчето извинително мънка: „Мамо! Всички искат да акат в нашата тоалетна!”
После... кой ми с.а в гащите...

* (тур.) свободно, без такса, без пари


В категории: Коментари , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки