На 18 октомври т. г. полицаи задържаха водещия в телевизия СКАТ Димитър Байрактаров, след което прокуратурата прикри гафа им
28 Декември 2011, Сряда
Как се прикрива незаконен арест в България? Лесно. На жертвата се повдига обвинение за съпротива на органите на реда,
Автор: Георги Ваташки
резултатите от предварителното производство се засекретяват, а за най-сигурно случаят се възлага на „наши хора“, по възможност – роднини. В страната ни сигурно има десетки такива примери. Конкретният случай обаче е свързан с журналиста Димитър Байрактаров от единствената опозиционна телевизия СКАТ.
Историята започва на 18 октомври 2011 година, когато пътувайки за предизборна проява в Костенец, той е спрян от представители на полицията. Без да се легитимират служителите на реда му взимат документите за уж рутинна проверка. След отказа да му ги върнат, журналистът е задържан и закопчан с белезници.
По същото време обаче Байрактаров е кандидат за кмет на Велинград, издигнат от ПП „Национален фронт за спасение на България“, и се ползва с имунитет до датата на изборите. За подопечните на Цветан Цветанов този факт явно не е от съществено значение.
„Имах усещането за политическа поръчка, след като полицаите използваха изрази като „мръсен скатаджия, откога те чакаме”. Това, че се легитимирах и обясних, че съм кандидат за кмет, но никакъв начин не ги впечатли“, разказва самият Димитър Байрактаров. Журналистът бе освободен от ареста късно през нощта, благодарение на своите колеги от телевизия СКАТ. А върху произвола на властите бе разпънат политически чадър.
Нещо повече – срещу Байрактаров бе заведено досъдебно производство в Районна прокуратура в град Ихтиман. Неин началник е прокурор Десислава Михайлова, чийто съпруг Стоян Михайлов пък бе сред полицаите, арестували кандидат-кмета на НФСБ. За да прикрие явния конфликт на интереси, пред журналисти прокурорката си послужи с лъжа. Михайлов не й бил мъж.
От полицейското управление в Костенец пък скриха резултатите от вътрешната проверка под предлог, че са секретни.
Въпреки липсата на доказателства и незаконния арест, на Димитър Байрактаров ще му бъде връчен обвинителен акт, научи „Десант“ малко преди редакционното приключване на броя.
Грози го възможна присъда до 5 години по обвинение в съпротива при арест и „възможна заплаха за обществото”. Съдебното и полицейско насилие над него обаче са само илюстрация, как всеки български гражданин може да стане лесна на жертва на политически поръчки.
Неговите конституционни права нямат никакво значение, а равенството пред закона и свободата на словото са само една илюзия. Каква е гаранцията, че това няма да се случи отново на друг журналист със собствено мнение и съвест?
Истината е, че няма такава.