Българинът е оптимист по природа. Когато му кажеш, че е стъпил на ръба на пропаст, той винаги прави голяма крачка напред.
Автор: Анна Петрова
Научи ли, че сме стигнали дъното на кризата – винаги намира на него някоя шахта на водно-енергиен монополист и слиза още по-надолу. А ако му кажеш, че по-лошо от това не може, той се озъбва с магарешки инат и утвърждава: „Може, може“!
От тази гледна точка можем да оценим отминаващата 2011 година като изключително успешна по пътя на все по-пълното отрезвяване на избирателите и зануляване на техните нужди и въжделения.
2011 г. е оценена като най-лошата за българите години от 1997 г. насам, твърдят социолозите от „Алфа Рисърч“ след национално представително проучване, проведено от 9 до 14 декември. И в съответствие с особеностите на българския характер и народопсихология успокояват, че в очакванията за новата 2012 г. доминира страхът от задълбочаване на кризата, повишаване на инфлацията и безработицата, от по-нататъшно свиване на доходите. Иначе казано: може и по-зле.
По този повод някакъв форумен шегобиец с ЕГН от времето на зрелия социализъм е написал: „Трябваше да направим огромни жертви за приемането ни в Европейския съюз, за да разберем, че в СИВ сме живяли по-добре“.
Не вярвайте на социолозите, а на бизнеса! Предприемачите разкриват работни места, плащат заплати и коледни бонуси, тласкат брутния вътрешен продукт нагоре. Но...
Бизнесът очаква задълбочаване на кризата през 2012 г.
Песимизмът надделява сред 71% от предприемачите, докато едва 13% очакват успокояване на тенденциите. Това показва проучване на Българската стопанска камара, проведено сред 500 мениджъри от различни сектори. Оказва се, че и седящите на директорски столове мислят като „ватенките“ и пътните строители. Защото според „Алфа рисърч“ 65% смятат, че икономическото състояние на страната се влошава, а с поглед в бъдещето едва една пета от българите очакват подобрение на икономическата ситуация в страната.
Тук вече не бива да вярваме сляпо нито на бизнеса, нито на бачкаторите. В страната се извършват епохални строежи, най-вече на пътища и магистрали, а търговете по тях и обществените поръчки са по-прозрачни от сълзите, които премиерът Борисов отрони след последната си загуба на тенис.
Нужен е оптимизъм от най-високо място – да струи примерно от устата на новоизбрания президент.
България ще бъде двигател на европейската интеграция, убеден е Росен Плевнелиев. По думите му София "няма да политиканства, да се пазари и да поставя условия", а ще бъде един от най-солидарните и отговорни членове на Съюза през следващата година.
Не вярвайте на тези, които казват, че ако и занапред не се пазарим и не поставяме условия, пак ще бъдем прецакани! Занапред ще печелим от черепно-мозъчни операции в невиждани мащаби.
„България даде урок на много по-развити от нея страни. Българите изповядват културата на стабилност, тя ще трябва да бъде имплантирана в главите на 500 млн. европейци“, смята Плевнелиев.
И ако за имплантирането има някои неясноти от чисто медицински характер – в смисъл дали Здравната каса ще плати операциите, или ще разчитаме на еврофондове – то за урока всичко е ясно. Става дума за препоръката на премиера Борисов Европа да направи пенсиите си като българските. Или за стабилно замразените доходи и устойчивото жизнено равнище – най-устойчивото в Европа.
Както и да е! Важното е да сме честни както в изтъкването на успехите, така и в някои... временни трудности.
Само близки до властта фирми печелят обществените поръчки, твърди Българската стопанска камара. Те били анкетирали членовете си и уверяват, че корупцията в търговете и еврофондовете се е увеличила драматично от 66% през 2010 г. на 75% през тази година.
Това е нагло. Подобно проучване сред членовете на правителството и висши държавни чиновници несъмнено ще покаже, че държавните поръчки се печелят от... когото трябва. Що се отнася до корупцията, би трябвало да имаме шампионско самочувствие, защото според годишната класация на „Трансперънси интернешънъл“ България е абсолютен европейски шампион. По корумпираност, но и това е нещо.
Нека сега разкрием една друга манипулация с истината.
България е на 145-о място в света по благотворителност. През миналата година сме били 141-ви от общо 153 държави, участващи в изследването за формиране на Световен дарителски индекс.
Поредна неистина, вЕрвайте ни! Я си спомнете колко много дарители даваха мило и драго, за да подпомогнат МВР с пари, стоки и услуги за милиони. Да не говорим за онзи чутовен пример на изобретателност, при който „Лукойл“ дари една сграда на Община Бургас, за да може общината да я дари на МВР без да наруши козметично-модифицирания закон.
Или за друг един прецедент, при който фирмата БМВ (Безконтактни мултиплексорни вериги), в която основен акционер е МВР, дари на същото това вътрешно министерство 236 автомобила „Опел Астра“. По този начин МВР заобиколи закона и не обяви обществена поръчка за доставката на колите със сини лампи, но мълчи сърце.
Поне бюрокрацията у нас е малка и незабележима, а данъците – най-ниски в Европа.
Платени данъци = 17 процедури и 500 часа. На Малдивите бизнесът може да се издължи на хазната само с три плащания за по-малко от час, а у нас са необходими цели 17 процедури, отнемащи 500 часа. Това сочи годишното проучване за улесненията при плащане на данъци на консултантска компания PricewaterhouseCoopers и Световната банка, в което са включени 183 икономики.
България е 84-та в света и се изкачва с една позиция спрямо миналогодишното изследване, когато общо 17 данъчни плащания са изисквали чакане по опашки и губене на време за 616 часа.
Да се надяваме, че няма да имплантираме и този си успех в главите на 500 милиона европейци и да обърнем поглед към родното здравеопазване.
Отечеството е на първо място в ЕС по отрицателна оценка на населението към здравната система. Това сочи изследване на Агенцията за социални анализи по поръчка на европейски институции, цитирано от БНР.
Цели 82% от българите са на мнение, че здравната ни система има нужда от радикални промени, не просто реформа, а цялостна промяна.
48% от запитаните дават лоша оценка на здравната система, което поставя страната ни на първо място от 33 в Европа по този показател. Две трети от запитаните са на мнение, че работещите в здравеопазването мислят повече за пари, отколкото за пациентите си, а голяма част от тях са некомпетентни.
Това обаче не се отнася за медицинските сестри или поне за онези от тях, които са родени след 1980 г. и могат да участват в конкурс „Мис мокра престилка“. Те вече не са в България, благодарение на което семействата им, останали у нас, имат какво да ядат и с какво да плащат здравните си вноски.
Важното е да не изкукваме, защото...
Родината ни е страната в ЕС с най-висок дял на успешните опити за самоубийство. Всеки ден едно дете прави опит, а двама възрастни успяват да сложат край на живота си. При около 1700 регистрирани опита за самоубийство, между 800 и 900 стигат до необратимия край, т.е. всеки втори успява. За сравнение - средното съотношение в ЕС е 1 към 10. Най-възрастният самоубиец в България през 2010 г. е бил на 97 години, а най-младият само на 8.
Икономическата криза вкисва българина повече от другите европейци, сочи изследване на Евробарометър, оповестено по средата на лятото. Сред щастливите нации се нареждат холандци, ирландци, финландци, белгийци и англичани. На въпроса:
"Колко често през последния месец се чувствахте щастлив?", 80 на сто от холандците дават следния отговор: през цялото време или през по-голямата част от него. Българите са в дъното на класацията: на двама щастливецът е по-малко от един.
България води и в друга класация: по нетолерантност към проблемите на хората с психични разстройства. Българите са в топ 3 след Литва и Латвия по пренебрегване на проблемите на психоболните.
Добре поне, че демокрацията е в разцвет или...
ГЕРБ създаде изборна мафия. Това твърди председателят на Института за модерна политика Борислав Цеков. По думите му на вота през октомври се създадоха наченки на истинска изборна мафия, на машина за правене на избори и за прикриване на изборни нарушения. Според бившият депутат от НДСВ, "в тези избори МВР беше основен играч, не за да гарантира спокойствието на гражданите, а да гарантира победата на управляващите". Цеков определи изминалите избори като морално нелегитимни.
"Факт е, че имаме лош закон, умишлено създадени затруднения, купени гласове, съзнателно създаден хаос в деня на изборите, манипулирани резултати", твърди и заместник-председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов.
Такива квалификации могат да предизвикат пожари, смятат мнозина.
За пожарите нека чуем бившия шеф на тайните служби от времето на Иван Костов – ген. Атанас Атанасов.
Държавата на пожарникаря гори! По думите му зачестилите палежи на коли са на хора, недоволни от премиера Борисов, или от бизнес средите у нас. Атанасов отива дори по-далеч, казвайки, че става въпрос за организирана конспиративна съпротива срещу властта.
Има среди, които смятат, че със законови средства не могат да бъдат постигнати или защитени определени права, коментира Атанас Атанасов. Според него в момента има психоза, има смут. „Където и да отида, ме питат кой пали колите”, добавя той и пояснява, че психозата води до ерозиране на общественото мнение към властта.
Глупости на търкалета... ако вярваме на социолозите от „Алфа рисърч“, с чието изследване започнахме този малък дайджест за третата година от управлението на Бойко Борисов.
Рейтингът на Генерала расте, ГЕРБ запазва позициите си отпреди изборите. Това твърдят още социолозите (всички май, а не само получилите медийно партньорство от ГЕРБ около изборите).
Обобщеният коментар звучи горе-долу така: Нито един от основните конкуренти на управляващите не успява да натрупа електорални позитиви от отминалия вот, което позволява на ГЕРБ да запазва отчетливо предимство пред останалите парламентарни партии с подкрепа от 25.9%.
Коментарът, както се казва е излишен, ако нямаше друга – вече наистина потресаваща новина. Един истински жълт вестник, жълт почти като „Жълтък“ от телевизионното предаване „Пълна лудница“, тези дни излезе на първа страница с потресаващо заглавие:
Бойко в депресия! Според изданието, „освирквания, стачки и загуба на тенис потискат премиера“. Богоподобният пръв правителствен и партиен ръководител роптаел: “Толкова неща правя, а им е все тая!“
Това е повод да се върнем там, откъдето започнахме. Българинът е оптимист по природа и готов на всякакви лишения за властта. Още по времето на социализма битуваше един опасен за разказване виц.
На партийно събрание в края на годината финансовият министър говорел, както винаги, истината, само истината и цялата истина. Заради кризата не успяхме да повишим доходите, а само цените, но това не се отрази пагубно на живота на хората, отчитал министърът.
Заради кризата безработицата расте, но това не се отразява пагубно на живота на хората, продължавал финансистът. Заради кризата здравеопазването куца, но това не се оказва пагубно на живота на хората.
Тогава станал един редови българин и директно предложил: Господин министър, като не става с друго, защо не опитате направо с цианкалий?
Наистина, защо ли?