Иван Костов и Мартин Димитров най-вероятно ще разрушат коалицията помежду си и вече преговарят с други партии
08 Януари 2012, Неделя
Падението в т. нар. автентична десница стига все по-ниски нива, макар мнозина да смятат, че тя отдавна дълбае дъното.
Автор: Найден Хадживасилев
Трагичното представяне на СДС, ДСБ, ССД и прочие на последните местни и президентски избори отприщи вълна от прегрупирания, договорките за които вече вървят с пълна сила. А бившите носители на „синята идея“ не се свенят от нищо, включително да преговарят с партии и политици от тройната коалиция, която иначе обявяват за най-големия си враг.
Според запознати "Синята коалиция", в която основни членове са СДС и ДСБ, ще престане да съществува след края на мандата на този парламент.
Антагонизмът между двете формации стигна връхната си точка на последните избори, когато кандидатът за президент на "Синята коалиция" Румен Христов събра по-малко гласове от онези, които излязоха да гласуват на предварителните вътрешни избори.
И двете формации вече се опитват да осигурят своето бъдеще. Лидерът на ДСБ Иван Костов преговаря с Меглена Кунева, която наскоро обяви, че ще прави свое движение, в което ще се опита да привлече гласувалите за нея на последните президентски избори.
Бившата еврокомисарка събра 470 808 гласа, което отдавна е непостижим резултат за всички десни партии вкупом. Зад нейната кандидатура обаче стои Симеон Сакскобургготски, което очевидно не притеснява Костов.
СДС пък води активни преговори с НДСВ и Новото време. Сините смятат, че тези две партии ще им осигурят недостигащите им гласове, за да прескочат бариерата от 4% на следващите парламентарни избори.
На миналия вот именно поради тази причина беше направена коалиция с ДСБ, въпреки нежеланието на голяма част от актива на "Раковска" 134 да влиза в съюз с Костов.
Официално Мартин Димитров отказва да коментира бъдещата коалиционна политика на партията, но неведнъж е давал да се разбере, че тя най-вероятно ще бъде преосмислена.
Голяма въпросителна вдясно е къде ще се ситуира Касим Дал. На последните избори той се яви с ЕНП на Мария Капон и успя да събере около 50 000 гласа. Това обаче е повече от избирателите на самата Капон, която взе към 30 000 гласа. Не е изключено хората на Дал да се отделят в своя собствена формация, която да се съюзи с някоя от другите десни партии.