Това е едно от най-разпространените заболявания. Хемороидите могат да бъдат първични и вторични – т. е. симптоматични: при цироза на черния дроб, тумор на дебелото черво и т.н.
Проявяват се като вътрешни хемороиди, чийто основен клиничен симптом е кръвотечението. Кръвта може да излиза на струя, по правило след акта на дефекацията, като облива изпражненията или изпълва тоалетната чиния.
Преместването на кръвта с изпражненията е по-типично за рака на дебелото черво. Количеството на изгубената кръв варира между 50 и 200 мл, масивните кръвозагуби са изключение, но хроничната кръвозагуба може да доведе до анемия, макар и рядко. За външните хемороиди е характерна болката и склонността към възпаление и заклещване. Възможна е и появата на смесени форми.
За появата на хемороиди предразполагащи фактори са: наследственост, продължително седящо или правостоящо положение, нередовна дефекация, като по-дразнещи са диарията, аналните инфекции, употребата на лютиви и пикантни храни, злоупотребата с алкохол.
Лечението включва общи и локални мерки. Препоръчва се ежедневно поддържане хигиената на аналната област с хладки бани, без сапун, но с бъз или смрадлика. След подсушаването се прилагат мехлеми с болкоуспокояващи и кръвоспиращи съставки. Важно е да се подчертае необходимостта не само от външно намазване, но и въвеждане на мехлема в аналния канал.
Показания за хирургическо лечение са: честите обилни кръвотечения, честите заклещвания и възпаления, нарушаването на работоспособността поради болкови оплаквания и дискомфорт.
Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев, д. н.