Опасностите при коронарна болест на сърцето


Опасностите при коронарна болест на сърцето
26 Януари 2012, Четвъртък


Непрекъснато четем за нарастващия брой на хората с атеросклероза и сърдечносъдови заболявания.



Какви са тенденциите за развитието на тези заболявания в бъдеще и няма ли да се намери начин човечеството да се справи с тях, въпреки негативните фактори, с които изобилства ежедневието ни?
Димитър Паунов, Търговище


Въпреки че в икономически напредналите страни (за разлика от нашата) се наблюдава намаление на смъртността от сърдечносъдови заболявания (ССЗ), а също и на честотата на някои сърдечносъдови рискови фактори, прогнозите сочат, че относителният дял на атеросклеротичната болест в световен мащаб ще нараства особено в държавите в икономически преход.

Значителното понижение на смъртността от ССЗ в икономически развитите страни през последните три десетилетия до голяма степен се обяснява с промени на популационно ниво, отнасящи се до тютюнопушенето, консумацията на наситени масти и физическата активност. Всъщност, поради демографските промени, изразяващи се в застаряване на населението и подобряване на медицинската помощ, броят на хронично болните от атеросклеротични заболявания в тези страни нараства.

През последните 20 години новите и по-ефективни методи на лечение при острите форми на коронарна болест на сърцето, като средства против тромбози, стопяване на вече образували се тромби, хирургично и нехирургично възстановяване на нарушено от тромби кръвоснабдяване, както и профилактичните лекарства (бета-блокери, калциеви антагонисти, АСЕ инхибитори, понижаващи холестерола и триглицеридите средства, антикоагуланти) намалиха фаталните случаи и допринесоха за по-добра дългосрочна прогноза и по-добро качество на живот.

Общото предизвикателство за кардиолози, лекари от общата практика и други медицински специалисти и по света, и у нас е, както признаване на нуждата от здравна политика, насочена към популационните характеристики на ССЗ, така и разгръщане на медицинския потенциал за сърдечносъдова профилактика при лица с висок риск от развитие на заболяването и при всички пациенти с атеросклеротична болест.

Съществува изобилие от научни доказателства, че намесите в начина на живот и хранене, както и прилагането на профилактични медикаментозни средства при пациенти с коронарна болест и при високорискови лица, намаляват заболеваемостта и смъртността от сърдечносъдови заболявания.

На практика струпването на рискови фактори може да доведе до мултипликационен ефект и дадено лице с няколко умерени рискови фактора може да се окаже със значително по-висок риск за развитие на КБС, отколкото  друго лице с един единствен фактор, носещ риск.

Обединените европейски дружества и Конгресът на Американската академия по кардиология дефинираха препоръчителния начин на живот и хранене, граничните стойности на рисковите фактори (холестерол, триглицериди, кръвно налягане, телесно тегло и други) и терапевтичните цели при пациенти с установена атеросклероза и здрави лица с висок многофакторен риск.

Коронарната болест на сърцето е голямо предизвикателство за целия свят, защото 29% от смъртните случаи в света се дължат на сърдечносъдово заболяване, а 20 милиона от населението в Европейската област страдат именно от коронарна болест.
Значението на този проблем ще се увеличава, тъй като прогнозите сочат, че смъртността ще нараства от 29 до 37% през 2020 г.

Ето защо новите предизвикателства в модерната превенция на КБС като тромболиза, перкутанна и хирургична реваскуларизация и профилактични лекарства т.нар. АСЕ инхибитори,  като енелаприл, пириндоприл и други; бета-блокери като лабеталол, бизопролол, атенолол; липидопонижаващи средства, от групата на т.нар. Статини; блокери на рецепторите на ангиотензин ІІ конвертиращия ензим, т.нар.сартани; антикогуланти и т.н.

Безспорно, макар и схематично изградена, тази модерна превенция ще допринесе за общите усилия на обществото към намаляване на огромния товар на ССЗ. Но това може да се реализира, поне у нас, само от висококвалифицирани специалисти, а не от лаици (опасни за здравеопазването) и от тясно съдружие между бюджетната и здравноосигурителната система на здравеопазване.

Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев, д. н.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки