Живея в сграда в режим на етажна собственост. На първия етаж беше продаден един от апартаментите.
Новият собственик не желае да бъде записан в книгата на собствениците, както изисква чл. 7, ал.3 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Има ли начин да накараме съседа да се съобрази със закона? И ще търпим ли ние, останалите живущи, санкции заради него?
Марин Йорданов, гр. Свищов
Уредбата на книгата на етажната собственост се съдържа в чл. 7 от ЗУЕС.
Такава книга се създава, съхранява и поддържа във всяка сграда или вход в режим на етажна собственост.
Образецът на книгата на етажната собственост, както и указания по създаването, съхраняването и поддържането й се утвърждава от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Достъп до данните в нея имат управителният съвет (управителят), контролният съвет (контрольорът), собственикът относно неговите данни, както и органите на Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, общинската или районната администрация и Българската агенция по безопасност на храните при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни.
Правилно сте посочил приложимата законова норма в случая. Действително съгласно чл. 7, ал. 3 от ЗУЕС всеки собственик или ползвател е длъжен в 15-дневен срок от придобиване правото на собственост да впише в книгата на етажната собственост следните данни:
1. самостоятелният обект - предназначение и застроена площ;
2. идеалните части на обекта от общите части на сградата (в проценти);
3. собственото, бащиното и фамилното име на собственика или ползвателя - за физически лица, а в случаите, при които собственик или ползвател е юридическо лице или едноличен търговец - наименованието, БУЛСТАТ или единен идентификационен код (ЕИК);
4. собственото, бащиното и фамилното име на членовете на домакинството, които живеят заедно със собственика и/или ползвателя;
5. времето, през което лицата по т. 3 и 4 не ползват самостоятелния обект;
6. собственото, бащиното и фамилното име на обитателите, временно пребиваващи в обекта на самостоятелно правно основание повече от 30 дни, датата на вписване и датата на отписване;
7. уговорените между собственика и ползвателя права и задължения относно управлението на общите части на сградата.
В отделно обособено поле на книгата на етажната собственост всеки собственик, ползвател или обитател вписва също така притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места, а за кучета - и номера на ветиринарномедицинския паспорт.
В случай че собственик, ползвател или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост не изпълни задължение по този закон, е предвидена глоба в размер от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, или имуществена санкция от 150 до 350 лв., когато е юридическо лице - чл. 55, ал. 1 от ЗУЕС.
Установяването на нарушенията се описва в протокол, съставен от управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и двама собственици и/или ползватели.
Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата на извършеното нарушение. Съставя се в три еднообразни екземпляра, по един за председателя на управителния съвет (управителя), нарушителя и общинската или районната администрация. След съставянето на протокола председателят на управителния съвет (управителят) незабавно го предоставя на общинската или районната администрация.
Актът за установяване на нарушението се съставя от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района или от оправомощено от него длъжностно лице.
Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!