Мехмед Атаман плаче за прокурорска проверка, заради съмнителните дейности на язовирната стена на „Тракиец“
21 Февруари 2012, Вторник
Областният лидер на ДПС в Хасково Мехмед Атаман е „източил“ през 2009 г. 300 000 лева за съвсем безсмислен ремонт
Автор: Асен Петров
на язовир „Тракиец“. Скандалното отклоняване на средствата е станало в последните дни от управлението на тройната коалиция. По това време човекът на Доган бе заместник областен управител на Хасково. Оказа се, че работата по съоръжението изобщо не е била свързана с безопасността му, а само с... наливане на пари към обръчите от фирми на ДПС.
Работниците на фирмата на депесаря „Ата строй” на практика са подменили само няколко бордюра и тротоарни плочки по пътя върху короната на водосборния басейн. А всъщност по проект е трябвало да се запълнят и няколко цепнатини в стената, както и да се направи обратен наклон на билото, така че при дъжд водата да се връща обратно в чашата на язовира.
Според пазачите на водоема обаче, под чийто поглед се е извършвал ремонта, работниците просто отмъкнали нанякъде старите бордюри и плочки и донесли нови. Цялата им работа се ограничила единствено в това. За което хасковският лидер на ДПС е получил от Министерството на земеделието тлъстата сума.
Нека да припомним, че по времето на кабинета Станишев то бе наричано „министерство на ДПС”, защото бе поставило на всички възлови постове свои доверени хора.
Шеф на „Напоителни системи” – Хасково, които стопанисваха „Тракиец” и трябваше да приемат обекта, бе друг кадър на Доган – Азис Шакир. Всъщност, почти навсякъде в страната клоновете на „Напоителни системи” бяха оглавявани от хора на етническата партия.
Две години преди злополучния „ремонт“, за закърпване на зейналите по цялата стена на язовир „Тракиец” дупки бяха платени други 240 000 лева.
С капацитета си от 114 млн. куб. метра той се явява най-голямото водно съоръжение в община Хасково. През последните дни пък наяве излязоха и други скандални факти около него. Освен всичко останало, язовирът е и незаконен.
Още от построяването си преди 40-50 години до днес той няма издаден акт 16 за въвеждане в експлоатация. Още по-шокиращо е, че през цялото това време всички отговарящи за него институции са знаели за това, но нито една не е предприела адекватни мерки.
Проблемът на съоръжението в момента е повреден изпускател. Стената му е от земно-насипен тип, което увеличава риска от пробив при преливане. Затова е нужно епизодично да му се правят ремонти, но действителни.