Хепатитът е известен и като болест на мръсните ръце
23 Февруари 2012, Четвъртък
Все по-упорито се говори, че наводненията, на които станахме свидетели в последно време, освен че причиняват
материални щети, крият и сериозни опасности за човешкото здраве. Какви могат да са те, как да разпознаем симптомите им и какви мерки трябва да вземем, ако сме се заразили?
Благовеста Петрова, Свиленград
В бедстващите от наводненията райони на страната наистина съществува огромна опасност от възникването на огнища на зарази от вирусен хепатит, коремен тиф и бактериална дизентерия.
Има някои симптоми, по които вирусният хепатит А може да бъде различен от останалите първични вирусни хепатити. Най-често той започва остро и внезапно. Първите симптоми са повишена температура, главоболие, мускулни болки, общо неразположение.
За щастие този вид хепатит протича много леко и бързо и това не води до развитието на хроничен хепатит или чернодробна цироза. Инкубационният период е от 2 до 6 седмици и се предава по орално-фекален път – от човек на човек или чрез замърсена храна, вода и пр.
Вирусният хепатит Е също започва леко, но при него липсва температура. На заболелите, успоредно с приемането на нужните лекарства, трябва да се осигури лек режим и диета. Тя трябва да е богата на белтъчини и въглехидрати, а мазнините следва да са силно ограничени. Допускат се само растително и краве масло в ограничени количества.
Абсолютно е забранено приемането на алкохол и газирани напитки. От менюто напълно се изключват бульоните, месните супи и сосовете. Отстраняват се също пържените храни. Неподходящи за това състояние са и богатите на целулоза храни като зеле, цвекло, фасул, грах и леща.
В порциона трябва да бъдат широко застъпени лесни за усвояване сладки храни, съдържащи захароза, фруктоза, глюкоза от рода на мармалади, конфитюри, компоти, натурални сиропи и нектари. И разбира се, необходимо е да се приемат достатъчно количество зеленчуци и плодове.
Инкубационният период на бактериалната дизентерия е от 1-2 до 7 дни. Началото е с остро повишена температура, отпадналост, липса на апетит, често гадене, повръщане, болки в корема и болезнени позиви за ходене по голяма нужда, като изпражненията са със слуз и жилки кръв. Профилактиката се състои в спазването на лична и обществена хигиена.
Коремният тиф започва бавно, с повишена температура и неработоспособност. Инкубационният период при него е от 7 до 21 дни. На седмия ден от развитието на заболяването температурата достига 40 градуса, като болният е унесен и отговаря едносрично. По тялото му се появяват червени петна, езикът му е обложен, кафеникъв, а гърлото – зачервено.
Заболелият страда от главоболие, упорито безсъние, запек, суха и мъчителна кашлица, съпроводена с хрипове. При по-възрастните хора това състояние протича по-тежко и често е съпроводено с белодробни проблеми.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.