Как да избегнем смущенията в съня


Как да избегнем смущенията в съня
23 Февруари 2012, Четвъртък


Аз съм на 50 години и по принцип се радвам на добро здраве. Тъй като се занимавам с бизнес, често съм много зает,



пътувам много и общо взето все съм под напрежение. Напоследък ангажиментите ми са много и често си лягам след полунощ, тъй като до късно ми се налага да присъствам на делови вечери. Тъй като съм уморен, заспивам бързо, но след около 3 часа се събуждам и повече не мога да мигна. Тревожат ме и оплакванията на съпругата ми от това, че хъркам силно. Как мога да възстановя доброто си самочувствие и работоспособност?
Живко Попов, Благоевград


Преждевременното ви събуждане, придружено с болестната ви заетост, говори за наличието на депресия. Безпокойството, раздразнимостта и лесната уморяемост са симптоми, които се установяват при наличието й. За неспокойния сън оказва влияние и повишеното тегло и консумацията на алкохол вечерно време, което неминуемо се случва по време на деловите вечери, с които често е ангажиран читателят.

Затова в такива случаи се препоръчва да се намали консумацията на спиртни напитки и мазни храни вечерно време. Хора с подобни оплаквания имат голяма нужда от разтоварване и от активни физически усилия – ходене пеша при всяка възможност, туризъм, ски, фитнес процедури и пр.

Пациентът трябва да си ляга, когато му се доспи, дори и да е още много рано вечерта. Дневният сън не е за препоръчване. Вечерно време трябва да се избягва гледането на телевизия и четене в леглото. Правилото в тези случаи следва да е: „Денят е за правене на интересни неща, но без претоварване, а нощта – за спане“.

Медикаменти се взимат само ако безпокойството е най-сериозният симптом. Тогава се предприема лечение с меки успокоителни средства, като не е желателно да се прибягва до приспивателни, освен в краен случай. Ако все пак диагнозата, която постави специалистът, е депресия, трябва да се започне адекватно лечение с антидепресанти.

А с цел избягване на безсънието, се препоръчва да се вечеря най-малко един час преди лягане, да се избягват възбуждащите напитки от рода на кока-кола, кафе и черен чай; по-често да се ходи на концерти, театър и други разтоварващи мероприятия; да се спи на твърда възглавница и мек матрак, по възможност в спокойна, тъмна и добре проветрена стая.

Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев, д. н.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки