Аз съм на 50 години и по принцип се радвам на добро здраве. Тъй като се занимавам с бизнес, често съм много зает,
пътувам много и общо взето все съм под напрежение. Напоследък ангажиментите ми са много и често си лягам след полунощ, тъй като до късно ми се налага да присъствам на делови вечери. Тъй като съм уморен, заспивам бързо, но след около 3 часа се събуждам и повече не мога да мигна. Тревожат ме и оплакванията на съпругата ми от това, че хъркам силно. Как мога да възстановя доброто си самочувствие и работоспособност?
Живко Попов, Благоевград
Преждевременното ви събуждане, придружено с болестната ви заетост, говори за наличието на депресия. Безпокойството, раздразнимостта и лесната уморяемост са симптоми, които се установяват при наличието й. За неспокойния сън оказва влияние и повишеното тегло и консумацията на алкохол вечерно време, което неминуемо се случва по време на деловите вечери, с които често е ангажиран читателят.
Затова в такива случаи се препоръчва да се намали консумацията на спиртни напитки и мазни храни вечерно време. Хора с подобни оплаквания имат голяма нужда от разтоварване и от активни физически усилия – ходене пеша при всяка възможност, туризъм, ски, фитнес процедури и пр.
Пациентът трябва да си ляга, когато му се доспи, дори и да е още много рано вечерта. Дневният сън не е за препоръчване. Вечерно време трябва да се избягва гледането на телевизия и четене в леглото. Правилото в тези случаи следва да е: „Денят е за правене на интересни неща, но без претоварване, а нощта – за спане“.
Медикаменти се взимат само ако безпокойството е най-сериозният симптом. Тогава се предприема лечение с меки успокоителни средства, като не е желателно да се прибягва до приспивателни, освен в краен случай. Ако все пак диагнозата, която постави специалистът, е депресия, трябва да се започне адекватно лечение с антидепресанти.
А с цел избягване на безсънието, се препоръчва да се вечеря най-малко един час преди лягане, да се избягват възбуждащите напитки от рода на кока-кола, кафе и черен чай; по-често да се ходи на концерти, театър и други разтоварващи мероприятия; да се спи на твърда възглавница и мек матрак, по възможност в спокойна, тъмна и добре проветрена стая.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.