Как да обжалваме административна глоба


Как да обжалваме административна глоба
01 Март 2012, Четвъртък


Получих наказателно постановление (НП), с което ми беше наложена глоба от 10 лв.



В постановлението беше посочено, че не подлежи на обжалване. След консултация с юрист разбрах, че всъщност съдебната практика допуска обжалване в този случай.
Така ли е наистина или отговорни служители от общинската администрация (кмет, зам.-кметове, юрисконсулти и др.) заблуждават данъкоплатеца с тази „необжалваемост“?
Димитър Манолов, Нова Загора


Наказателните постановления се издават, обжалват и влизат в сила по реда, установен за това от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Съгласно чл. 64 от посочения закон, наказателните постановления, които не подлежат на обжалване, както и тези, които не са били обжалвани в законния срок, влизат в сила.

В описания случай с наказателно постановление ви е наложена глоба от 10 лв. за нарушение на Закона за местните данъци и такси, която съгласно чл. 59, ал. 3 от ЗАНН не подлежи на обжалване.

Съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията, международен договор, по който Република България е страна и който е ратифициран по съответния ред, обнародван е и е влязъл в сила, има предимство пред онези норми от вътрешното законодателство, които му противоречат.    Следователно нормата на чл. 59, ал. 3 от ЗАНН противоречи на чл. 47 от Хартата за основните права на Европейския съюз.

За съжаление обаче, попадаме в другата хипотеза на чл. 64 от ЗАНН, а именно - наказателните постановления, които не са обжалвани, влизат в сила. Трябвало е, въпреки записаното в постановлението, да обжалвате в предвидения в чл. 59, ал. 2 от  ЗАНН 7-дневен срок от връчването. Тъй като не сте сторили това, постановлението вече е влязло в сила.

ЗАНН предвижда възможност за възобновяване на административно наказателни производства в раздел VІІІ на глава ІІІ. Административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, подлежат на възобновяване, когато:

а) с влязла в сила присъда се установи, че някои от доказателствата, въз основа на които е издадено наказателното постановление, е  неистинско;

б) с влязла в сила присъда се установи, че административно-наказващия орган е извършил престъпление във връзка с издаване на наказателното постановление;

в) се открият обстоятелства или доказателства от съществено значение за разкриване на обективната истина, които не са били известни при издаване на постановлението;

г) ако с влязла в сила присъда се установи, че деянието, за което е наложено административното наказание, съставлява престъпление.

Възобновяването на административно-наказателно производство се допуска, ако предложението за възобновяване по букви "а" и "б" е направено в шестмесечен срок от влизане в сила на присъдата, а в случаите на буква "в" - в двегодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление.

Предложението за възобновяване се прави от окръжния прокурор и се разглежда от съответния административен съд.       
С предложението прокурорът може да спре изпълнението на наказателното постановление.  

Административният съд разглежда предложението в открито заседание с призоваване на страните.
Така единствената възможност, която ЗАНН предоставя, е мотивирано да поискате от окръжния прокурор да изготви предложение за възобновяване.

Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки