Получих наказателно постановление (НП), с което ми беше наложена глоба от 10 лв.
В постановлението беше посочено, че не подлежи на обжалване. След консултация с юрист разбрах, че всъщност съдебната практика допуска обжалване в този случай. Така ли е наистина или отговорни служители от общинската администрация (кмет, зам.-кметове, юрисконсулти и др.) заблуждават данъкоплатеца с тази „необжалваемост“?
Димитър Манолов, Нова Загора
Наказателните постановления се издават, обжалват и влизат в сила по реда, установен за това от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Съгласно чл. 64 от посочения закон, наказателните постановления, които не подлежат на обжалване, както и тези, които не са били обжалвани в законния срок, влизат в сила.
В описания случай с наказателно постановление ви е наложена глоба от 10 лв. за нарушение на Закона за местните данъци и такси, която съгласно чл. 59, ал. 3 от ЗАНН не подлежи на обжалване.
Съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията, международен договор, по който Република България е страна и който е ратифициран по съответния ред, обнародван е и е влязъл в сила, има предимство пред онези норми от вътрешното законодателство, които му противоречат. Следователно нормата на чл. 59, ал. 3 от ЗАНН противоречи на чл. 47 от Хартата за основните права на Европейския съюз.
За съжаление обаче, попадаме в другата хипотеза на чл. 64 от ЗАНН, а именно - наказателните постановления, които не са обжалвани, влизат в сила. Трябвало е, въпреки записаното в постановлението, да обжалвате в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7-дневен срок от връчването. Тъй като не сте сторили това, постановлението вече е влязло в сила.
ЗАНН предвижда възможност за възобновяване на административно наказателни производства в раздел VІІІ на глава ІІІ. Административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, подлежат на възобновяване, когато:
а) с влязла в сила присъда се установи, че някои от доказателствата, въз основа на които е издадено наказателното постановление, е неистинско;
б) с влязла в сила присъда се установи, че административно-наказващия орган е извършил престъпление във връзка с издаване на наказателното постановление;
в) се открият обстоятелства или доказателства от съществено значение за разкриване на обективната истина, които не са били известни при издаване на постановлението;
г) ако с влязла в сила присъда се установи, че деянието, за което е наложено административното наказание, съставлява престъпление.
Възобновяването на административно-наказателно производство се допуска, ако предложението за възобновяване по букви "а" и "б" е направено в шестмесечен срок от влизане в сила на присъдата, а в случаите на буква "в" - в двегодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление.
Предложението за възобновяване се прави от окръжния прокурор и се разглежда от съответния административен съд.
С предложението прокурорът може да спре изпълнението на наказателното постановление.
Административният съд разглежда предложението в открито заседание с призоваване на страните.
Така единствената възможност, която ЗАНН предоставя, е мотивирано да поискате от окръжния прокурор да изготви предложение за възобновяване.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!