Сладкият корен е една от билките, които най-успешно се прилагат при язва
07 Март 2012, Сряда
От години имам язва на дванадесетопръстника, която през зимния сезон си „мирува“ и не ми създава проблеми, но дойде ли пролетта,
болките са ужасни. Знам, че сезоните играят много голяма роля при това заболяване, но няма ли начин страданията на болните да бъдат облекчени?
Петър Величков, Велинград
Пролетта не бива да плаши болните от стомашна или дуоденална язва, ако са взети навреме необходимите мерки. Наистина именно през пролетния сезон се активират оплакванията от страна на стомашно-чревния тракт. Какво трябва да има язваджиията в домашната си аптечка?
Против болки. Това са препаратите, които най-добре потискат спазмите на гладката мускулатура на стомаха и дванадесетопръстника, причиняващи появата на болки. У нас незаменими средства са бусколизин, но-шпа, спазмалгон и други.
Вземат се по лекарско предписание или по една таблетка при нужда. При упорит пристъп дозата е по една таблетка 2-3 пъти дневно. Внимание: Употребата на тези лекарства по спешност, без лекарско предписание, трябва да става само при пациенти, на които е изваден (опериран) апендиксът, а ако са жени – само ако не водят активен полов живот, за да се предотврати евентуално самолечение при извънматочна бременност.
Против киселини и парене. Това е другият основен симптом за активизиране на стомашните заболявания. Едно от основните средства за лечение в тези случаи са т. нар. антиацидни (противокиселинни) медикаменти. Това са лекарства, които съдържат алкални соли: натриева, бисмутова, алуминиева, магнезиева и други: известните препарати алмагел, коалгел, талицид, де-нол и други.
Против гадене и повръщане. Освен лекарствата против мускулните спазми, у нас се използват с успех още церукал, деган, мотилиум и т.н.
Против оригване и обратно връщане на храната (рефлукс). С най-добър специфичен ефект е препаратът цизаприд (координакс), омепразол и други.
Против „разяждащите“ хистамин и солна киселина. В тази категория попадат най-модерните лекарства за лечение на стомашните язви. Тук влизат потискащите хистаминовата секреция ранитидин и фамотидин, както и антагонистът на фермента водородно-колиева-аденозинтри фосфатаза, който регулира отделянето на солната киселина – препаратът омепразол и негови производни.
За лечение на язви, предизвикани от бактерия „хеликобактер пилори“. Това е един от главните причинители на стомашните и дуоденалните язви. Нещо повече. Според Световната здравна организация той е причинител номер 1 за появата на рак на стомаха.
Съвременното лечение се състои в комбинирано прилагане на омепразол, антибиотици, антиациди и т.н. За гордост на българската медицина български учени установиха, че българското розово масло потиска болестотворните (вирулентните) свойства на хеликобактера.
Билколечение. Това е една от малкото области в медицината, в която с успех може да се прилага билколечението. В това отношение горещо препоръчвана е добре познатата лайка. Чаят от нея е много подходящо лечебно средство, което противодейства на съпътстващия язвата възпалителен процес и едновременно образува защитен слой срещу дразнещото действие на храната.
Той се пие по една чаша преди ядене, след което немските лекари препоръчват бавно завъртане на тялото на всички страни в продължение на 5 до 10 минути. Освен лайката, още редица билки съдържат вещества, които успешно могат да се прилагат в случая. С особено голяма популярност се ползват жълтият кантарион, сладкото коренче (сладник), черният оман и други.
Учените са успели да получат по синтетичен път активното вещество на сладкото коренче – глициризинова киселина. Съответно преработена, тя влиза в състава на известните лекарства карсил (легалон), алцид-в и други. Трябва да се има предвид обаче, че препаратът има и нежелани реакции – поява на отоци и повишено кръвно налягане. Ето защо употребата му, както и на останалите посочени тук растителни и синтетични средства, трябва да става винаги под лекарски контрол.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.