Баба Марта – непостоянна като всяка дама


Баба Марта – непостоянна като всяка дама
07 Март 2012, Сряда


Стана модно по това време на годината да се говори за настъпването на пролетна умора и свързаните с това неприятни последици за организма.


 Какво още може да ни причинят климатичните особености на настъпващата Баба Марта?
Ивелина Бориславова, Каспичан


Според метеорологичната прогноза за месец март биоклиматичната обстановка ще бъде характерна за прехода между двата сезона – зимата и пролетта. Ето защо активни метеорологични фактори спрямо човешкия организъм се очаква да бъдат променливостта на времето по отношение температурата на въздуха, барометричното налягане, характерни за преминаващите въздушни маси главно с източно и североизточно направление.

Известно е, че преходните сезони, като този, който настъпва, закичим ли се с мартениците, са свързани с възникване на противоположни физични промени в метеорологичната обстановка. Вече приспособилият се към дадени условия човешки организъм трябва отново да се пригажда, и то с такава бързина, с каквато се изменят самите фактори на околната среда. При това положение, ако бързината на индивидуалната приспособимост изостава, се създават предпоставки за възникване на болестни процеси.

Всичко това, както и непостоянният и преходен характер на времето през март, предполагат появата на характерни за сезона заболявания. Това са предимно катаралните възпаления на горните дихателни пътища (хрема, ангина, трахеити, бронхити), чрез които се създават благоприятни условия за по-дълбоко проникване на микроорганизмите – причинители на въздушно-капковите инфекции.

Понижената съпротива на организма (особено на детския) в края на зимата и началото на пролетта се приема като причинен фактор за характерния сезонен максимум на някои вирусни заболявания (брусница, лещенка, заушка, рубеола и т.н.).

Прогнозираната висока влажност и ниско барометрично налягане неминуемо ще предизвикат неприятните „ревматични“ болки, характерни за хроничните ставни заболявания.
Метеорологичната обстановка ще благоприятства и преобладаването на т. нар. тежки йони във въздуха, под чието влияние кръвното налягане се повишава, като настъпват и изменения в химизма на кръвта.

Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев, д. н.


В категории: Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки