Удръжки от възнаграждения – само в разумни граници


06 Май 2011, Петък


Осъден съм да изплащам парично задължение към кредитор. Работя на постоянен трудов договор. Могат ли да ми вземат цялата заплата?
И.В., Бургас



Отговори на всички въпроси, свързани с удръжките от  работната заплата или пенсията, може да се намерятт в чл. 446 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Изпълнението в тези случаи може да е насочено както срещу трудовото възнаграждение, което получавате, така и върху друго, каквото и да е възнаграждение за труд, а ако сте пенсионер – върху пенсията, но само, ако размерът й е по-голям от минималната работна заплата, определена за страната.

Важно е да се знае, че месечното трудово възнаграждение се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски. Т. е. удръжките се изчисляват на база нетно получаваното трудово възнаграждение.

 Ето и определените от законодателя размери на удръжките:
- Ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно – една четвърт част, ако е без деца, и една пета, ако е с деца, които то издържа;

-  Ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно – една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;

-  Ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно – една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;

-  Ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно – горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.

-  Ако осъденото лице има деца, които то издържа, удръжките са по-малки в сравнение със случаите, когато длъжникът няма деца. Това разрешение на законодателя е справедливо и логично, с оглед осигуряване на необходимите средства за отглеждане на децата.

Посочените ограничения не се отнасят обаче за случаите, когато лицето е осъдено да заплаща издръжка. Присъдената сума за издръжка се удържа изцяло. Целта е защита в по-голяма степен на интересите на децата. Свързано с това правило е забраната за принудително изпълнение върху вземания за издръжка.

Все преследвайки тази цел на особена закрила на децата, законодателят въвежда възможност за изпълнение върху стипендии, но само и единствено за задълженията за издръжка.


В категории: Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки