Когато гръм удари


13 Май 2011, Петък


Тазгодишната синоптична прогноза за май предвижда чести гръмотевични бури. 


Мой близък преди време загина, след като бе ударен от мълния. Как може да се предпазим от подобен нещастен случай и какво трябва да се направи, ако ни порази гневът на св. Илия?
Венелина Исмаилова, гр. Асеновград

Мълнията се получава следствие на натрупан електрически заряд в атмосферата. Това явление се наблюдава обикновено по време на буря и се съпровожда от гръмотевица. Начините да се предпазим от нея са всеизвестни – не трябва да се крием под единично дърво в полето, да стоим в края на гората, а ако сме в планината – да не се задържаме в подножието на хълма или около неговия връх.

При гръмотевична буря, която ни заварва на открито, не бива да се тича, да лягаме на земята, да се допираме до метални предмети (например земеделски сечива или алуминиева дограма) или да заставаме до електрически стълбове и антени и пр. От джобовете си трябва да изхвърлим всякакви ножчета, ключове и други железни дреболии. Превозните средства представляват своеобразен „фарадеев кафез“ и докато сме в тях, опасност не съществува.

И ако все пак мълния порази някого, първата помощ, която трябва да му се окаже незабавно, включва енергично разтъркване на кожата по цялото тяло, включително ръцете и краката му. Пострадалият трябва да се завие с подръчни средства – дрехи, одеяла и пр., и по възможност да му се даде да вдиша амоняк. Ако дишането му е спряло и не се долавя пулс, трябва да му се направи изкуствено дишане и закрит масаж на сърцето.

В никакъв случай пострадалият не бива да се заравя в земята или да се покрива с пръст.

Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев, д. н.


В категории: Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки