Скрийте се от слънце, ако пиете лекарства


27 Май 2011, Петък


Неотдавна ми се наложи да пия продължително време бисептол. Използвах първите топли летни дни да се попека малко на слънце, 


но получих доста силна кожна алергия. Има ли връзка между приема на лекарството и излагането ми под слънчевите лъчи или причината за обривите е някъде другаде?
В. М., гр. Варна

Лекарствените средства влияят върху начина, по който кожата понася и реагира на слънчевите лъчи. Промените могат да бъдат в две посоки. Някои лекарства оказват т. нар. фототоксично действие.

То се изразява в рязко повишаване чувствителността на кожата към ултравиолетовата светлина. В този  случай дори нормалното, не особено активно излагане на слънце може да доведе до тежки изгаряния.

Характерно за този тип увреждания е, че те се локализират само върху онези части на тялото, които са били облъчени от слънцето. От подобни неприятности са застрашени почти всички хора, които приемат фототоксични лекарства и в същото време се излагат на ултравиолетова светлина.

Доказано фототоксично действие имат някои широко използвани в ежедневната практика антибиотици като тетрациклин, доксациклин и други. Както и фенотиазиновите невролептици (успокояващи), които се прилагат при невротични състояния и психични разстройства: хлоразин, прометазин и други.

Другата група е на лекарствените средства, които имат т. нар. фотосенсибилизиращ ефект. Ако приемаме от тези лекарства по време на интензивно слънчево облъчване, рискуваме да получим кожни увреждания от алергичен характер – уртикария, копривна треска и т. н. Характерното в случая е, че обривът се разпространява не само по изложените на слънцето части, а и по други места, които нямат контакт със слънчевата светлина.

Фотосенсибилизиращо действие притежават и някои широко използвани средства като сулфонамидите (в посочения от читателката случай – бисептол). Подобна структура имат и някои препарати за лечение на диабета, които се приемат през устата. Съществуват и диуретични средства с подобна структура и с фотосенсибилизиращо действие, като препаратите хидрохлоротиазид (дехидратин нео), салуретин и други, които се използват за лечение на хипертонична болест, отоци и др.

Масово взимани лекарства, които променят чувствителността на кожата към слънчевите лъчи, са пероралните противозачатъчни средства. Жени, които взимат подобни медикаменти, не трябва да се излагат продължително време на слънце или трябва да правят това крайно внимателно и още при първите симптоми, които говорят за увреждане на кожата, да се консултират с лекар.

Има и лекарства с ограничено приложение, предписвани само от тесни специалисти, които могат да предизвикат появата на нежелани кожни реакции. Такива са някои антиракови препарати, както и редица съвременни антимикробни химиотерапевтици като ципрофлоксацин например.

Лечението на кожните увреждания, получени в резултат на едновременното приемане на определени лекарства и продължителното излагане на слънчева светлина, е различно. То зависи от механизма на възникване на конкретния проблем и затова към него трябва да се пристъпва само след консултация със специалист. Във всички случаи обаче първата и най-важната мярка е да прекратим излагането на слънце, колкото и да ни е криво, че горещото лято може да ни се размине без плаж.

Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев, д. н.


В категории: Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки