Миналата година през лятото прекарах много тежка дизентерия. Как да се предпазя тази година от подобно неприятно преживяване?
Елена Стоянова, гр. Бяла
През летните месеци бързо забравяме неприятностите, които ни носят грипът, простудата и т. н. Затова пък на тяхно място идва летният пик на цял куп инфекциозни заболявания. Едно от най-разпространените от тях е дизентерията.
Бациларната дезентерия има изразен максимум през август и малко по-нисък през септември. Тя представлява „индиректно“ сезонно заболяване, което се предизвиква от мухи и различни други насекоми, пренасящи заразата. Но главна вина за разпространението носи човекът и неговата лоша лична хигиена.
В последно време в механизма на разпространение на болестта предно място заемат и т. н. сезонни заведения за обществено хранене, чийто брой (особено край морския бряг!) непрекъснато расте. За съжаление, по една или друга причина, те често остават встрани от погледа на санитарните власти, а недостатъчният контрол води до увеличаване броя на заболелите.
Дизентерията е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с ентероколитен (тънкочревен) синдром и с патологични промени в долната част на дебелото черво. Механизмът на предаването е фекално-орален. Това става чрез храната и водата, чрез замърсени ръце и предмети.
Най-опасни са продуктите, които не подлежат на пълна термична обработка. Болестта започва внезапно. Появяват се студени тръпки, втрисане с висока температура, последвани от мощни позиви за дефекация (от 2-3 до много на брой в денонощието).
Отначало изпражненията са редки и кашави, после стават оскъдни, затова пък в тях се появяват слуз и кръв. Лечението се извършва задължително от лекари-инфекционисти. При по-леките форми на болестта е достатъчно болният да бъде поставен на подходяща диета: оризова вода, леко подсладен чай, картофено пюре, препечен хляб или сухар, печени кисели ябълки и други.
Но когато става дума за летните инфекции, заедно с проблема „дизентерия“ акцентът трябва да пада и върху т. нар. хранителни токсоинфекции – най-вече върху гастроентероколита. Те са общо 70-75 % от всички остри възпалителни заболявания на червата и възникват в резултат на прием на заразени с микроорганизми храни.
Подобно на дизентерията, те протичат с обща интоксикация и стомашно-чревни разстройства. Профилактиката на всички тези заболявания изискват строг бактериологичен контрол на хранителните стоки и по-специално на месото, рибата и на приготвяните с яйца кремове и майонези.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.