Как да се защитим срещу бездействието на администрацията
03 Юни 2011, Петък
Защита от неоснователни действия Всяко едно лице може да поиска прекратяване на действия,
извършвани от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона. ( чл. 250 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/).
Прекратяване на неправомерните действия на администрацията могат да поискат както физически, така и юридически лица – сдружения, фондации и фирми, които са засегнати от тях. Без значение е дали действията на административния орган, съответно длъжностното лице противоречат на вече издаден административен акт или на закона.
Искането се предявява писмено пред административния съд по местоизвършване на незаконосъобразните действия. В случая изискваната писмена форма е задължителна, за да породи искането на желаните правни последици, а именно сезиране на компетентния съд. Искането се вписва в специална книга, водена в деловодството на съответния административен съд, като се отбелязват точният час на постъпването и подателят му.
Така подаденото искане се разглежда незабавно от съдия. Съдът задължава административния орган или длъжностното лице, което извършва неоснователните действия, незабавно да предостави данни за основанието на извършените действия. Съдът може да провери чрез органите на полицията, както и по всички други начини, които не са забранени от закона, извършват ли се действията, от чие име и на какво основание.
За извършената проверка проверяващите органи съставят протокол.
Тези разпоредби целят осигуряване на бързина на разглеждане на подаденото искане, която е придружена със засилено служебно начало в дейността на съда по установяване на фактите и обстоятелствата, изложени в искането, като това може да става и чрез органите на полицията.
Веднага след приключване на проверката въз основа на данните, събрани от нея, и представените от страните доказателства, съдът се произнася с разпореждане. С него съдът нарежда да бъдат прекратени безусловно действията, които не се извършват в изпълнение на представен при проверката административен акт или на закона, или се отхвърля искането. Разпореждането се изпълнява незабавно от органите на полицията.
То може да се обжалва в тридневен срок от издаването му от органа или длъжностното лице, които са извършили действията, когато искането е уважено, и от всеки, който има правен интерес, когато искането е отхвърлено. Жалбата в този случай не спира изпълнението.
Защитата по тази глава не е пречка за предявяване на иск за търсене на имуществена отговорност по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, както и установителен иск, за установяване съществуването или несъществуването на едно административно право или правоотношение.
Защита срещу неоснователни бездействия Неизвършването на фактически действия, които административният орган е длъжен да извърши по силата на закона, подлежи на оспорване в 14-дневен срок от подаването на искане до органа за извършването му.
В този случай активно легитимирано да търси защита е всяко лице – физическо или юридическо – сдружение, фондация, фирма, които са подали искане до административен орган за извършване на определено законоустановено действие, което органът е отказал да извърши.
Бездействието на административния орган по задължение, произтичащо пряко от нормативен акт, може да се оспори безсрочно, като се прилагат съответно разпоредбите за оспорване на индивидуалните административни актове – чл.145 - чл.178 от АПК.
С решението си съдът осъжда административния орган да извърши действието, като определя срок за това или отхвърля искането. (Нормативна уредба – чл. 250 – чл. 257 от АПК)