Симптоми за натравяне с гъби


10 Юни 2011, Петък


След обилните дъждове, които се изливаха до късна пролет, гъбарите тази година очакват да напълнят кошниците. 


Нараства обаче рискът от коварни отравяния. Какви са техните симптоми, които изискват взимането на спешни мерки?
Петър Величков, Смолян

Очакваната плодовитост на тези деликатеси наистина е добра за едни, но гибелна за неопитните им поклонници, които понякога заплащат твърде скъпо за своята непредпазливост и самоувереност.

Прояви на отравяне с диворастящи гъби настъпват най-често след употребата на отровните им видове, но могат да се наблюдават и при консумацията на ядливи екземпляри – било поради наличието на свръхчувствителност към тях или пък от замърсяването им с болестотворни бактерии. Особено чувствителни към гъбените отравяния са децата. В токсикологията се различават няколко форми на натравяния с тези горски дарове.

Хелвелен синдром. Той се появява при отравяне с гъби от семейство „Халвелацее“ – най-често дипленката. Отравянията заемат до 45 % от злополуките и са с висока смъртност.

Отровността значително намалява, ако се изхвърли водата, в която са варени гъбите, но това невинаги дава гаранция. Самото натравяне предизвиква жълтеница с болестни промени в кръвта и реакция от страна на нервната система. Смъртоносната доза е около 400 г гъби. Отровният алкалоид се отделя и с млякото на кърмачките.

Холероподобен (фалоиден) синдром. Причинява се от мухоморките – зелена, жълта и бяла. Това е най-коварното и най-опасното гъбено отравяне. Смъртността се движи около 50 %. Наблюдава се най-често в средата и края на лятото, и то при употребата на прясно набрани екземпляри. Отравянията най-често са единични, рядко семейни или групови и са плод на недобро познаване на гъбите.

Зелената мухоморка например поразително си прилича с ядливата полска печурка. Тежестта от отравянето не зависи от количеството изядени гъби. То се проявява с два основни симптома: стомашно-чревен: включващ гадене, повръщане, което не довежда до облекчаване на стомашния дискомфорт, разстройство и чернодробен – болката в областта на черния дроб, жълтеница, замъгленост на съзнанието и пр.

Като мощно профилактично и лечебно средство, докато се окаже специализирана помощ, се препоръчва приемането на готварска сол.
Нервна форма. Различават се две нейни разновидности – пантеринен синдром и мускаринен синдром. За щастие тези отравяния са много редки.

Отравяния с нехарактерна форма. Срещат се през цялата година, но най-често през есента. Настъпват половин до два часа след консумацията и протичат благоприятно. Те се причиняват от червенката, бясната гъба, бълвочката, лъжливата млечница, дяволската гъба и др. При тях страда най-вече храносмилателният тракт.

Много важно изискване при оказване на първа помощ при всички отравяния с гъби е да се направи спешно промивка на стомаха, да се даде очистително средство и спешно да се потърси квалифицирана помощ. Доброто познаване на гъбите, както и урегулирането и контрола на търговията с тях са най-правилните профилактични мерки. В това отношение се препоръчва по-често да посягаме към култивираните или консервирани гъби, които се предлагат на пазара.




В категории: Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки