В чужбина здравето ни е изложено на риск


10 Юни 2011, Петък


Предстои ми пътуване до екзотична страна на друг континент. Как може да се предпазя от опасностите, които могат да застрашат здравето ми там?
Евгени Божинов, Пловдив



Преди всичко трябва да се ориентирате преди да заминете каква е епидемичната обстановка в момента в мястото, което ще посетите. Такава информация може да се получи на интернет страницата на СЗО, Центъра за контрол на болестите. Нуждата от ваксинации се определя индивидуално според маршрута и дестинацията.

Ако за кратко време попаднете в място с вода, която съдържа болестотворни микроби, вируси и промишлени отпадъци, най-добре е да пиете безалкохолни напитки от фабрично затворени бутилки. Ако нямате такава възможност, преварявайте водата от чешмата. Дори изплакването на устата, миенето на зъбите и плодовете, които ще ядете, също трябва да става само с преварена вода. Плуването и къпането в реки и езера винаги носи риск.

При лошо храносмилане, за да избегнете хранителните разстройства, се препоръчват ензимни препарати, а  при доказано замърсяване – антибактериални. В никакъв случай не допускайте обезводняване на организма.

По време на полети на дълги разстояния особено внимание се отделя на риска от тромбози на дълбоките вени, особено ако скоро сте били оперирани или сте прекарали тромбофлебити. Препоръчва се максимално движение, доколкото е възможно това в самолета, както и гимнастика на долните крайници на всеки половин час.

Поради десинхронизацията на денонощния ритъм се налага „настройване“ на биологичния часовник. За преодоляване на неприятните нарушения на съня, загуба на апетит, гадене, отпадналост и невъзможност на концентрация – все вследствие на смяната на часовия и климатичен пояс, трябва да си осигурите достатъчно почивка преди, по време и след полета, лека храна и много течности, а понякога и леки успокоителни средства.

Приемащите инсулин и орални контрацептиви следва да се консултират със специалист за корекция на дозировката им.
Завърналите се от тропическите страни трябва да съобщят на домашния си лекар за своето пътуване, тъй като някои заболявания като туберкулоза, бяс, лепроза и др. имат дълъг инкубационен период и проявите им могат да се появят дълго време след завръщането ви от чужбина.



В категории: Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки