Уволнение без съгласие на работника


Уволнение без съгласие на работника
15 Март 2012, Четвъртък


Работих в общинската фирма „Паркинги и гаражи” ЕАД – гр. Варна.
Имах сключен трудов договор от 15.05.2009г., който беше прекратен



без мое съгласие на 11.08.2011г. Преди това ми беше връчено предизвестие от работодателя, което отказах да подпиша, тъй като не ми предоставиха възможност да го прочета.

Считам, че съм несправедливо и незаконно уволнен. Жалвах се пред Инспекцията по труда във Варна, но не получих адекватен отговор и защита от тях. Въпросът ми е:

Какво да правя оттук нататък? Имам ли основание да обжалвам уволнението си ?
Кирил Минчев, Варна


Видно от представените от Вас документи, трудовото Ви правоотношение е прекратено с предизвестие от работодателя на основание чл. 328, ал. 1, т. 10а от Кодекса на труда /КТ/. Прекратяването е законосъобразно с оглед на факта, че към момента на сключване на трудовия договор с общинското дружество сте придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, което е основанието, използвано от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение с Вас.

Що се отнася до връчването на предизвестието, ако то е станало по описания от Вас начин, то действително е най-малкото некоректно с оглед на факта, че не сте знаели какво Ви дават да подпишете и затова отказвате. 

Що се отнася до самото прекратяване, за целта са издадени две заповеди с един и същ номер 14 от една и съща дата – 11.08.2011г., но с различно съдържание – в едната заповед, подписана от Вас и получена съобразно Ваша бележка на 23.08.2011 г., е пропуснат да бъде записан размерът на дължимото обезщетение. В другата заповед, която не е подписана от Вас и е получена съобразно Ваше отбелязване на 01.10.2011 г., този размер е вписан.

И на двете заповеди не са записани имената и длъжността на лицето, което ги е изготвило, като допълнената заповед не съдържа подпис на това лице. Също така и двете заповеди не са съгласувани с главния юрисконсулт, а главният счетоводител е съгласувал онази от тях, в която не е начислено в противоречие със закона дължимото обезщетение.

Тези пропуски обаче не правят въпросните заповеди незаконосъобразни, тъй като няма законово изискване за отбелязване на лицето, изготвило заповедта и за полагането на  подписа му, както и за съгласуване на същата със счетоводител и юрисконсулт.

Необходимо е само да е подписана от работодателя и от работника, а в случай че последният откаже да я получи - от двама свидетели, които да удостоверят отказа.

Може да се спори коя е заповедта, с която е прекратен договорът и законосъобразно ли е да бъде изправян допуснатият в нарушение на закона пропуск, а именно неначисляване на обезщетение по чл. 222, ал.1 от КТ, с издаване на нова заповед със същия номер и от същата дата.

Факт е обаче, че такова обезщетение Ви е било изплатено с платежна ведомост от месец септември 2011 г., който факт не се отрича от Вас и се потвърждава от писмото на Инспекцията по труда.

За съжаление правилно в същия този отговор е отбелязано, че срокът, в който сте можели да поискате от съда да се произнесе по законността на прекратяването на трудовото Ви правоотношение, е двумесечен, тоест към този момент вече е изтекъл. Опасенията Ви, че нямате средства за завеждане на дело са били напълно неоправдани, доколкото по  такива дела работникът е освободен от заплащането на държавна такса.

Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки