Родителите в залата трябваше да слушат ужасяващи подробности за смъртта на децата си
26 Март 2012, Понеделник
Родители искат максимална присъда за пияния шофьор, убил шестима младежи в Симеоновград
Автор: Асен Петров
Делото за жестоката катастрофа в Симеоновград навръх Великден миналата година, при която загинаха шестима младежи, е на път да приключи следващата седмица. Процесът се гледа в Хасковския окръжен съд, за 29 март е насрочено поредното, както се надяват близките на загиналите – последно заседание, на което да бъдат произнесени присъдите.
Подсъдими са двама братовчеди – 23-годишният Данаил Георгиев, обвинен за причиняване на смъртта на шестимата младежи при управление на автомобил в пияно състояние, както и синът на собственика на опела-убиец Живко Желев, който пък е дал ключовете на колата на пияния шофьор.
Свирепата катастрофа в Симеоновград стана в последните минути на 23 април миналата година. В трагичния инцидент намериха смъртта си Яница Бойчева, Мелин Зеид, Георги Георгиев, Трифон Трифонов, Красимир Марков и Евгени Атанасов. Всичките на възраст между 18 и 19 години. Други двама – Мария Луиза и Милен, оцеляха по чудо, но с тежки наранявания.
По време на процеса бяха изслушани близо 50 свидетели – съседи, полицаи, пожарникари, участници в трагичните събития, експерти. Почернените родители също разказаха какво са видели в трагичната нощ, преживявайки отново ужаса на Черния Великден, както го нарекоха медиите.
Във фаталната вечер преди Възкресение група младежи се събират в дома на момче от компанията. Всички пият бира. Когато пристига Живко с колата на баща си, иска ракия, която домакинът му дава. Още преди да обърне първата чаша, Живко оставя ключовете на масата и заявява, че няма да кара. Братовчед му Данаил казва, че ще седне зад волана той, но Живко се възпротивява, защото вижда, че също пие. Възниква спор, но накрая Живко склонява.
Половин час преди полунощ компанията тръгва към църквата. По разбитата павирана улица „Съединение” опелът лети с бясна скорост, убийствена за такъв път. Обвиняемият Данаил Георгиев има шофьорска книжка едва от няколко месеца – от януари 2011-а.
Изслушването на комплексната автотехническа и съдебномедицинска експертиза бе нечовешко изпитание за близките на жертвите. Според вещите лица колата е летяла със 133.6 км в час до първия удар – в бетонния капак на улична шахта. От всеки удар скоростта е спадала, блъска се в стълба със 117 км/час, а когато помита групата младежи, вече се движи с 90.1 км/час.
Особено мъчително за родителите бе да слушат равния глас на съдията, който чете заключенията на съдебния лекар Христо Еленски за загиналите деца. Въпреки различните тежки наранявания на всеки от тях, заключенията на патолога са сходни: „Смъртта е била неизбежна, настъпила е за минути”.
Основната цел на тримата адвокати на Данаил и Живко е да разколебаят резултатите от кръвната проба. Според свидетелите, във фаталната вечер Живко е пиел ракия, а Данаил – бира. Кръвната проба е показала 1.08 промила за Живко и доста повече - 1.3 промила за Данаил, който е изпил само две-три чаши бира.
Как е възможно това, питат адвокатите. Те искат проверка на вземането на кръвните проби, дали е спазена процедурата.
Въпросът е ключов, защото ако отпаднат като доказателство резултатите от тях, на практика обвинението срещу Живко автоматично ще бъде свалено, а срещу Данаил трябва да бъде драстично променено.
Обвинението срещу Данаил Георгиев е за непредумишлено престъпление. Близките на загиналите деца още в средата на миналата година започнаха подписка, с която искат да отпадне възможността за споразумение между прокуратурата и подсъдим, причинил смърт на пътя в пияно състояние. Промяната в закона предстои да бъде гласувана в парламента.
Точно в Хасково преди тридесет години бе произнесена смъртна присъда за същото престъпление, което пък също стана повод за промяна в закона.
На 10 октомври 1981 г. 33-годишният Цветан Братанов в пияно състояние помита с ладата на брат си Емил четири деца, слизащи от автобуса на спирката до Руската гимназия. Жертви на нелепата катастрофа са 9-годишните Марияна, Йорданка, Петя и Антония. Трагичният инцидент шокира Хасково. Създава се обществено мнение, което настоява за смъртна присъда.
След ожесточени спорове и отменени от върховния съд решения на хасковските магистрати, Цветан е осъден на смърт за умишлено престъпление. Следва и промяна в закона, в който се създават специални текстове за причинена от шофьори смърт на пътя. Престъплението се води неумишлено.
Така, 30 години по-късно, по ирония на съдбата хасковската поправка в наказателния закон влиза в съдебната зала точно на хасковския съд.
Според комплексната автотехническа експертиза за катастрофата в Симеоновград освен пияния шофьор и убийствената скорост, причина за трагедията е и огромна дупка – шахта на ул. „Съединение”.
Улицата е част от международния път Русе-Свиленград и е може би най-разбитата в България. С решение №266 от 21 април 2010 година, т.е. една година преди жестоката катастрофа, Общинският съвет в Симеоновград задължава кмета на общината да запълва с чакъл дупките по тази улица три пъти в месеца – на първо, десето и двадесето число. Това решение е изпълнявано спорадично, нередовно и недостатъчно, свидетелстват живеещи на ул. „Съединение”.
Според тогавашния кмет на Симеоновград Милена Рангелова запълването на дупките е правено според възможностите на общината и наличните средства. Според бившата кметица интензивното движение на тежките тирове обезсмисля тези мерки, решението е цялостно ремонтиране на улицата-убиец.