Декларация на „Национален фронт за спасение на България”
30 Март 2012, Петък
На 21 март т. г. румънският външен министър Кристиан Дяконеску предяви териториални и малцинствени претенции към Република България.
Този акт на Република Румъния не само обтяга отношенията между две страни-членки на ЕС, но и минира основополагащи принципи на Евросъюза.
Фундаментално изискване на Брюксел към кандидатите за членство в ЕС е предварително да решат спорните въпроси със своите съседи. В противен случай е невъзможно стартиране на процедура за кандидатстване в Европейския съюз.
Румънските претенции към България отново повдигат въпроса за позицията ни към членството на Сърбия, Македония и Турция в Европейския съюз. На третата година от управлението на ГЕРБ е видно, че тази партия продължава порочната външна политика на Тройната коалиция за безрезервна и безусловна подкрепа за европейските амбиции на Белград, Скопие и Анкара. Но след скандалното изявление на румънския външен министър българската подкрепа за тези три страни трябва да се подложи на сериозна преоценка.
Водена от грижата за националните интереси, Политическа партия “Национален фронт за спасение на България” настоява Министерството на външните работи да ревизира досегашната си дипломатическа стратегия на Балканите. България е длъжна незабавно да постави своите условия към Сърбия, Македония и Турция, без чието изпълнение тези страни не трябва да получат нашата подкрепа за влизане в семейството на европейските народи.
От Република Сърбия българската страна трябва да получи твърди гаранции за правата на българите в Западните покрайнини, за прекратяване на националната асимилация, проявяваща се най-силно в образованието на български език и в прогонването на свещениците на Българската православна църква от тези изконни български земи. Докато Белград не промени политиката си в Западните покрайнини, не бива да подкрепяме кандидатурата на Сърбия за Европейския съюз.
Що се отнася до европейските перспективи на Република Македония, тези дни нашата страна получи силна подкрепа от Европейския парламент по този въпрос. Европейският парламент прие доклад за напредъка на Македония към еврочленство, който за първи път съдържа изискването гражданите с българско самосъзнание да не бъдат дискриминирани.
При това положение МВнР трябва в спешен порядък да постави нашите условия за членството на Македония в ЕС: Отказ от политиката на дебългаризация и дискриминиране на хората с българско самосъзнание и прекратяване на антибългарската кампания с държавно участие.
Особено безпокойство буди турската кандидатура за членство в Европейския съюз и най-вече българската подкрепа за нея. При последното посещение на наша правителствена делегация в Анкара премиерът Бойко Борисов изобщо не повдигна въпроса за турските задължения към тракийските бежанци, признати с Ангорския договор от 1925 година.
Вместо да изискваме от Турция да изпълнява подписани от нея договори, на 11 януари т.г. Народното събрание прие декларация за т. нар. Възродителен процес, определяйки го като „форма на етническо прочистване“. Така българският парламент обслужи Анкара, давайки й аргументи за финансови и политически контраискове срещу България в Международния съд в Страсбург и Хага.
Поради досегашната турска политика към България и съобразявайки се с основателните резерви на Франция и Германия към турските евроамбиции, НФСБ настоява България да оттегли подкрепата си за членството на Турция в Европейския съюз.
НФСБ е убеден, че ако сега България не постави своите справедливи изисквания към Сърбия, Македония и Турция, евентуално членство в Европейския съюз на тези държави утре може да доведе до териториални и малцинствени претенции към нашата страна, както това направи Румъния.
Съпредседатели на НФСБ
Валери Симеонов
Данчо Хаджиев
Валентин Касабов
26 март 2012 г.
I thought finding this would be so aruudos but it's a breeze!
1
фифо
30.03.2012 16:35:47
0
0
Защо никой не повдига въпроса за румънската АЕЦ Черна вода? Тя е на 36 километра от Силистра, т.е. по-близо от Белене. Ако става дума за земетръсна зона и Вранча, то и двете са на Дунав, еднакво разположени спрямо епицентъра. Или евентуалното земетресение не може да засегне Черна вода? Новите реактори, които Румъния ще строи, всъщност ще бъдат китайски. Не е известно те да са сертифицирани от ЕС. Старите реактори са взети от Канада, втора ръка, по остаряла френска технология. Интересното е, че и Франция и Канада се оттеглиха от развитието на този АЕЦ. В района е повишен гама фона, но това се прикрива. Не се е чуло видния "еколог" Иван Костов да е споменавал румънската АЕЦ като опасна. За него тя не съществува. Какъв е личния му интерес?