Как се доказва собственост върху имот


Как се доказва собственост върху имот
10 Април 2012, Вторник


Сигнализирайте прокуратурата и полицията, дори да са минали години от извършване на деянието


С брат ми започнахме да строим къща в Кюстендил. Споразумяхме се аз да построя първия сутеренен етаж, състоящ се от салон, входно антре, мазе, два гаража. Този етаж беше предоставен на мен, а двата етажа над него, както и таванските помещения - на брат ми. За целта подписахме декларация, която заверихме нотариално.

През 2007г. брат ми почина, а неговите наследници започнаха да ме съдят. В резултат от делата успяха да вземат входното антре, което е моя собственост.
Посъветвайте ме как да постъпя.
Йордан Христов от гр. Кюстендил


За съжаление, информацията, която сте изложили във Вашето писмо, е твърде оскъдна и не дава възможност да се изясни докрай фактическата обстановка.  Става ясно, че с брат Ви сте имали уговорка, отразена в нотариално заверена декларация за разпределение на собствеността върху  новострояща се къща, като Вие сте изградили първия етаж, който съобразно споразумението е трябвало да премине във Ваш дял.

Тук изникват няколко въпроса. Говорите за нотариално заверена декларация, но не става ясно кога и какво е заверено –  само подписите или и текста на декларацията. Този въпрос е важен с оглед изясняване на това спазена ли е формата за сключване на договор за учредяване право на строеж, какъвто е Вашият случай.
Основната идея на правото на строеж се състои в уредената от закона възможност едно лице да построи сграда в чужд имот и да стане собственик на същата или на част от нея.

Така собствеността върху земята се разделя от тази върху постройката. Затова и разделът, посветен на правото на строеж в Закона за собствеността /ЗС/, се нарича „Собственост върху постройка”. В определени случаи се налага да се учреди такова право вместо да се прехвърля правото на собственост върху терена. Именно тази житейска потребност е довела до уредба в законодателството на правото на строеж.

Най-често правото на строеж се придобива чрез сделки в нотариална форма по силата на чл. 18 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/.
До 2003г. чл. 183 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/ допускаше при учредяване на право на строеж в съсобствен урегулиран поземлен имот /УПИ/ или между роднини по права линия, то да се извършва в писмена форма с нотариална заверка на подписа. Понастоящем нормата е отменена.

Ето защо е важно да се уточни кога сте съставили декларацията с брат си, дали до 2003г., когато обикновената писмена форма с нотариална заверка на подписа е била достатъчна, за да се спази предвидената в закона форма, или след 2003г., когато е било необходимо изрично да се сключи договор във формата на нотариален акт.

Отговорът на тези въпроси ще ни даде и отговор имат ли основание претенциите на наследниците на брат Ви, уважени от съда по отношение на наследствените им дялове от къщата. При всички положения Ви препоръчвам да направите копие на документацията, с която разполагате по случая, и да се консултирате с адвокат.



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки