Делба на наследство


Делба на наследство
10 Април 2012, Вторник


Наследница съм на гори. Проблемът е, че наследодателите ни са 5 човека, всеки от които има по между 5 и 7 деца,



като към този момент те са пръснати из България и света. Как да ги съберем, за да можем да извършим делба на наследството?
Татяна Зуб от гр. София

Наследникът може да поиска винаги делба. Това изрично е записано в  Закона за наследството /ЗН/ и по-специално в чл. 69, ал. 1 на неговата глава пета, където се съдържа уредбата на делбата на наследство.

Всеки наследник може да иска своя дял в натура, доколкото това е възможно.  Имотите, които са неподеляеми, се изнасят на публична продан, а неравенството на дяловете се изравнява с пари.
Когато делбата е извършена без участието на някой от сънаследниците, тя е изцяло нищожна, разпорежда чл. 75, ал. 2 от ЗН. Ето защо няма как да извършите делба на наследствените имоти без останалите наследници.

Лично аз не считам, че положението е безнадеждно. Действително трябва да положите усилия да откриете и установите контакт с останалите сънаследници. Едно възможно разрешение за тези, които са в чужбина, е да упълномощят Вас или някой друг, живеещ в България, да ги представляват в производството по делба на наследството. Същото може да бъде приложено и към тези, които се намират в страната, но по една или друга причина не желаят лично да се занимават с процедурите по делбата.

Друг важен момент е предварително да подготвите план за подялба на общото имущество между всички сънаследници съобразно техните части, който да включва и изравняването на дяловете с пари. След което да получите съгласието на останалите, за да може да се пристъпи към реализацията му. Ако са спазени правата на всички сънаследници и никой не е ощетен, не би трябвало да имате проблеми с одобряването от останалите.

Ако не постигнете съгласие обаче, задачата Ви се усложнява, защото ще трябва да водите дело за делба с всички произтичащи от това неудобства, включително призоваване и представителство на живеещите в чужбина. Затова добре е да не се стига до този вариант, а да постигнете споразумение за подялбата на наследствените гори.

И в този случай консултацията с адвокат е задължителна.   



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки