В Безводица първи посрещат пролетта


В Безводица първи посрещат пролетта
Щъркелите се чувстват у дома си в Безводица
10 Април 2012, Вторник


Щъркелите в Добруджа най-напред кацат край 12-те кладенеца на застигнатото от турско проклятие село

Автор: Пламен Николов

Хладен пролетен ден е. Пътуваме през пробуждащата се за нов живот добруджанска шир. На не повече от 20 км източно от областния център Добрич и на километър встрани от главния път за Балчик е разположено селото Безводица.

Часът е 10 – усилно време за селския труд, особено сега, когато трябва да се чистят дворовете след дългата и тежка зима. По улиците и в стопанствата обаче не се виждат много хора – гъсти облаци са надвиснали на небето и всеки момент може да завали проливен дъжд. 

Спираме пред детската градина – една от малкото останали работещи забавачници в добруджанските села. От сградата се чува детски глъч. Вътре в игри прекарват дните на детството си двадесетина малчугани. До забавачницата е младежкият клуб – още едно доказателство, че селото не се обитава само от пенсионери, както много други в Добруджа. Клубът се помещава в сградата на закритото вече читалище.

Тоталната разруха на прехода все пак е оставила и тук своя отпечатък върху състоянието на триетажната сграда на бившето училище, закрито преди години заради липса на деца. Школото е било превърнато в интернат, но и той не просъществувал дълго. По стените на пустеещото здание личат следите на пожар.
Историята на Безводица е събрана в саморъчно направена и подвързана книга. Тя съдържа около 400 страници, изписани на пишеща машина. Завършена е преди 6 години. Писана по разкази на възрастни хора (много от тях вече покойници, б. а.), книгата съдържа предимно информация за родовата памет на живелите в Безводица.

Малко са историческите факти за миналото на селото. То възниква през тъмните векове на турското робство. В османски регистри фигурира с името Сусус кьой (в  превод „село без вода“).
Жива е още легендата за проклятието, което тегне над населеното място. Тя разказва, че някога през селото минал богат турски големец. Болен бил и отивал при хекимина (лекаря) в Балчик. Талигата спряла за почивка край селото. Слугите на бея тръгнали да търсят вода за болния. И тъй като живителната течност била оскъдна, а кладенците малко, местните отказали да напълнят меховете на османлията. Беят се ядосал и проклел това безводно село вечно да е без вода.

След Освобождението тук масово се заселват българи-балканджии, търсещи паша за добитъка и плодородна земя за обработване. Старите хора твърдят, че то някога се е казвало Крушево. Това обаче не е удостоверено с какъвто и да е писмен документ. Историци и краеведи предполагат, че подобно наименование може и да е било предложено при неуспешния опит за промяна на турските имена на селата в Балчишка околия през 1910 г.

Мъжете от Безводица изпълняват достойно отечествения си дълг и участват във войните за национално обединение и в заключителната фаза на Втората световна война. Селото дава и свидни жертви по бойните полета. Безводица не е подминато и от зверствата на румънските окупатори, които през есента на 1916 г., отстъпвайки пред устрема на Трета българска армия, отвличат десетки млади мъже в пленнически лагери в Молдова. Някои от тях никога не се завръщат…

Жителите на Безводица днес са около 350. Това е едно от селата в Добруджа, успели да съхранят българския си облик и поне засега да се опазят от циганизацията, която завладява все повече опустяващите добруджански села. Тук има не повече от стотина цигани и повечето от тях са копанари. Това е интересен ромски клан. Тези хора са християни, самоопределят се като българи, но говорят архаичен влашки диалект. Местните българи споделят, че нямат проблеми с ромите и с копанарите, които с труд вадят хляба си и не крадат, за да се прехранват, както мнозинството представители на циганския етнос.

Всъщност селото не е съвсем безводно. Водата обаче е на голяма дълбочина – повече от 15 м под земната повърхност и в миналото да се стигне до нея било изключително трудно. Днес в рамките на населеното място са изградени 12 кладенеца.

Атракцията в Безводица е фермата за щрауси. Най-атрактивната част от визитката на добруджанското селце обаче са щъркелите. Когато стигнат до Добруджа, те долитат първо тук. 84-годишният Никола Атанасов е изградил 12 щъркелови гнезда в двора си. Местността Чаира недалеч от селото пък е любимото обиталище на дългокраките пернати. Има дни, в които тук се събират по 100 и повече птици.

Отиваме дотам, за да видим първите пролетни хвъркати и да свалим мартениците си, окичвайки ги върху цъфнали дръвчета, както повелява традицията. След това се сбогуваме с едно от съхранените все още добруджански села, кацнало като щъркел сред плодородните поля на българската житница.



Детската градина – една от малкото работещи в добруджанските села От забавачницата все още се чува детски глъч 12 кладенеца с дълбочина над 15 м са изкопани в безводното село Пустеещата училищна сграда

В категории: Горещи новини , Пътеводител

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки