Вместо с вездесъщата химия, да използваме даровете на природата
Автор: Дина Харизанова
Преди химията дълбоко да навлезе в нашия бит, нашите баби са боядисвали великденските яйца с най-различни багрещи природни материали.
Най-популярни са били външните сухи люспи на лука. Колкото повече – толкова по-наситен е цветът, който се получава. За целта са подходящи както обелките от класическия жълт кромид, така и от модерния напоследък червен лук. Събраните люспи се слагат в тенджера, при тях се нареждат и суровите яйца.
Може предварително към някои от тях да поставите листо от здравец, магданоз или някое друго растение и да се обвият в стар дамски чорапогащник или парче марля, за да се притисне то добре към яйцето. Всичко това се вари на слаб огън десетина-петнадесет минути и се оставя да изстине.
Популярно е също боядисването с брезови или орехови листа. Така яйцата добиват много приятен жълт цвят. Той може да се получи и с използването на куркума, като в гореща вода се сипят 2-3 с. л. от подправката и яйцата се кипнат в нея, за да стане баграта по-интензивна. По-светложълти пък ще станат, ако се сварят с моркови, портокали или лимони.
Специално отварата от млади или сухи листа от бреза придава на яйцата златистожълт оттенък. За да се получи той, брезовата отвара престоява с листата около половин час, след което в нея се слагат яйцата и се загрява на котлона. След като отварата кипне, още 10 минути се варят яйцата.
Сварени вече яйца може да се оцветят в розово, ако бъдат потопени в сок от червено цвекло. Виолетови пък ще станат, ако в гореща вода се добавят цветове от теменужка и така престоят една нощ. А ако в течността се добави малко лимонов сок, ще се получи приятен лавандулов цвят.
От наситен червен до тъмносин оттенък те ще добият, ако се накиснат в сварен чай от каркаде. В зависимост от наситеността на разтвора, и цветът ще бъде различен.
Друг, макар и по-труден вариант за получаване на багра в синкавата гама, е чрез използването на червено зеле. За целта в половин литър вода се намачкват две ситно нарязани червени зелки. Добавя се 1 с. л. бял оцет и разтворът се оставя да престои в продължение на една нощ, за да се получи по-наситен цвят. На сутринта в него се потапят предварително сварените вече яйца.
Зелен цвят се получава от сваряването на разтвор от коприва или спанак.
От бежови до кафяви ще станат яйцата, варени в 250 мл силно кафе. За да стане окраската им по-ярка, е нужно да бъдат оставени в разтвора за една нощ в хладилник.
Както и при боядисаните с химически бои яйца, така и тези, оцветени с природни продукти, след като са обагрени, трябва да се натрият с памук, потопен в растителна мазнина, за да добият изискан блясък.
И макар предложените идеи да изискват повече време за прилагането си, резултатът от тях е достатъчно изкушаващо оригинален, така че си заслужава да опитате и да се похвалите с една по-различна колекция от великденски яйца на празничната трапеза.