Архитекти искат конфискация на занемарените стари сгради
Законите в България не работят, категорични са главните архитекти, които се събраха тези дни във Велико Търново
14 Април 2012, Събота
На среща във Велико Търново те настояха, ако собственикът на един имот не го поддържа 10 години, той да му бъде отнет
Автор: Здравка Христова
Изоставените и опасни сгради – паметници на културата, да бъдат конфискувани от немарливите им собственици. За това настояха петдесетина главни архитекти, юристи и инженери от 28 български общини. Те се събраха тези дни на първата по рода си национална среща във Велико Търново, за да обсъдят проблема с тромавите и неработещи закони и с лавината от изоставени и самосрутващи се сгради.
80 на сто от зданията в старите градски центрове са в окаяно състояние. Затова и архитектите настояват да се върне принципът на мълчаливото съгласие.
Т. е, ако в рамките на законоустановения срок не се получи отговор по отношение на даден проблем, да се счита, че компетентният орган се е произнесъл положително по искането. Този текст просъществува в законодателството много кратко време, но единствено чрез него можеше да се пришпори тромавата държавна администрация. Според специалистите неговото връщане ще помогне да се избегне срутването на поне половината от застрашените сгради в различните градове от страната.
Националната среща на архитектите във Велико Търново роди и нов законодателен термин – „давностно безхаберие“. Същността му е, ако владееш владееш 10 години един имот и му плащаш данъците, да можеш чрез обстоятелствена проверка на тези факти да придобиеш собственост върху него по давност. Така, ако за 10 г. истинският му собственик не плаща данъците на имота си и не го поддържа, ще го загуби поради „давностно базхаберие“ или казано по друг начин – поради безстопанственост.
Регионалният инспектор към Министерство на културата арх. Милен Маринов коментира по време на форума, че са налице редица случаи на целенасочено разрушаване на паметници на културата. Налага се понякога дори министерството да търси помощ от МВР за издирването на собствениците на самосрутващи се сгради. Главният архитект на Велико Търново Иво Терзийски пък обобщи ситуацията, коментирайки, че „проблемът вече е в крайната си фаза и решаването му няма да стане с благ мехлем.
Трябва да се глътне горчив хап и да се реже хирургически“. Представителката на Община Варна Петя Дикова даде пример с Истанбул, където всяка втора къща, паметник на културата, в момента е в ремонт. Финансирането на това начинание се осигурява от общината, а парите идват от отчисляването по две стотинки от продажбата на всеки литър бензин.
Общинските архитекти единодушно се обединиха около мнението, че държавата трябва да е по-прецизна в категоризирането на сградите, паметници на културата. А главният архитект на Смолян сподели притесненията си, че строители и бояджии си позволяват пълна самодейност и повсеместно въвеждане на кича при ремонтите на архитектурни шедьоври от миналото, и то след разрешение от Националния институт за недвижимото културно наследство.
В същото време стана ясно, че сега действащите закони за устройство на територията, за културното наследство, за държавната и общинската собственост и Административно-процесуалният кодекс въвеждат излишни рестрикции, които създават проблеми на собствениците на рушащи се сгради с архитектурна и културна значимост.
За две четки лак и смяната на две керемиди например трябва се вземе разрешение от министъра на културата. Нещо, което категорично бе окачествено като безсмислено от главния архитект на Русе Симеон Рангелов. При това срокът, в който Националният институт на недвижимото културно наследство и Министерството на културата трябва да направят съгласувателната процедура за ремонта на даден паметник на културата по искане на собственика на сградата, по закон е два месеца.
Но на практика процесът на съгласуването продължава по една година и повече. А през това време рисковият имот често прекратява съществуването си. В тази връзка общинските архитекти настояха да се направи регистър на най-застрашените сгради и да се съкрати времето по съгласуване на проектите и издаване на документите, предшестващи ремонтните работи.
Винаги ще се намерят "умници",я съветници,я депутати,архитекти и т.н.,които да
предложат нещо "умно."Но тези умници говорят без да мислят и без да имат връзка с
главния мозък.Те се изживяват като по високо стоящи,защото се вземат много на сериозно.Повечето от тях стават съветници,депутати и какви ли не,съвсем случайно
или пък си плащат за да станат такива, и започват да се изживяват в решаващи на човешките съдби,без да подозират,че съществуват все пак Закони,някакво нарушаване на човешки,граждански и пр.права,а най-важното е,че не са виновни тези,които не поддържат имотите си,а тези които не им подсигуряват достатъчно
средства.Е,как се поддържа имот,когато постоянно се вдигат данъци,такси,цените
на каквото се сетим.Да не говорим за т.нар.инвазивни лихви,от които печелят не само общините и общинарите.Има една поговорка,която гласи: "Два пъти крои един
път режи." а,аз бих казал,че преди да се вземат каквито и да било решения,първо трябва да се помисли.Всеки може да бъде на мястото на "наказаните." Нали така уважаеми "съветници"?
1
Ник
14.04.2012 14:33:39
0
0
По-лесно е отколкото до се дадае на хората,да живеят нормално и да имат достатъчно,вкл. и за поддържане на домовете си.Държавата,която е и на тия собственици е длъжна да помага,а не само непрекъснато да краде,насилва и унижава гражданите.Пък,ако този принцип се приеме,то първо трябва да се предприемат действия срещу държавата,че вижте я на какъв хал е,по-зле от съборетините, господа архитекти?!