Над 300 деца, на възраст от 2 до 6 години, ежедневно са подложени на риск да бъдат заразени с всевъзможни болести.
Автор: Валентин Вълчев vale_2004@abv.bv
Става дума за обитателите на ЦДГ „Слънце” в Ямбол, която се намира между църквата „Св. Николай Чудотворец” и току под носа на местните общинари.
В двора на градината се намира сградата на бившата пицария „Ностос”- вече реституиран имот. Необитаваната от никого къща в центъра на града е свърталище на всякаква човешка измет. С настъпването на здрача около къщата и на стълбищната площадка откъм северната фасада на детския дом се събират алкохолици и наркомани, видно от следите, които оставят след себе си на сутринта.
В непосредствена близост до градината се търкалят празни шишета от всякакъв алкохол, включително и от медицински спирт, в комбинация с опаковки от „Тусирол”, „Хюмексгрип”, „ Ксилитол”, „Атаракс”.
Купища фекалии, остатъци от чипс, солети и прочие мезета разнасят зловонията си наоколо. При рязкото затопляне на времето опасността от кърлежи се увеличава неимоверно, тъй като разграденият двор на детското заведение предлага безпрепятствен достъп и на безстопанствените градски псета.
Фактът, че имотът е частна собственост, не освобождава от отговорност както персонала на детската градина, така и общинските власти. Пясъчниците, в които играят малките палавници, със сигурност бъкат от всякакви зарази, прeнесени от уриниращи кучета и котки.
По непотвърдена официално информация собствениците на имота са много и откриването им представлявало голяма трудност за общинските власти. По тази причина те не могат да бъдат санкционирани и задължени да приведат терена в безопасен за децата наоколо вид.
От среднощните сборища там не се интересува и звеното, именувано СПООР – Служба за превенция и опазване на обществения ред към община Ямбол. Създаването на това звено се превърна навремето в повод за гордост на общината и ПР отделът шумно го рекламираше като особено голяма загриженост на кмета за сигурността и спокойствието на гражданите и опазването на обществения ред.
Засега служителите на СПООР са ангажирани най-вече с разхождането на новите си служебни автомобили. Като доказателство, че общината отдавна е неглижирала отношението си към градския ред и спокойствие, е и фактът, че т.нар. Наредба N 1 - за опазване на обществения ред и приветлив вид на община Ямбол – не е актуализирана от 2008 година. Санкциите за собствениците на опасни за гражданите имоти са смехотворни, но дори и в такъв вид, те очевидно не се прилагат.