Моля за компетентно мнение по следния казус: Дружество с ограничена отговорност (ООД) тегли кредит от банка,
който се обезпечава с имоти, собственост на физически лица - ипотекарни гаранти. С договор за цесия банката прехвърля вземането си на Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД). За цесията обаче банката уведомява само длъжника ООД на адреса му за управление. Ипотекарните гаранти не са уведомявани. Въпросът ми е, има ли действие в този случай цесията спрямо трети лица ?
Драган Чернев, София
Физическите лица, за които се отнася вашето питане, не са длъжници, а само "ипотекарни длъжници". За тях законът не изисква да бъдат уведомявани, защото те отговарят само с имота, който обезпечава задължението, независимо от промяната в страните.
Уредбата на прехвърляне на вземания и задължения е уредена в чл. 99 и следващи от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
Съгласно тези разпоредби кредиторът може да прехвърли своето вземане, като то преминава върху новия кредитор с привилегиите, обезпеченията и другите му принадлежности, включително с изтеклите лихви, ако не е уговорено противното. Предишният кредитор е длъжен да съобщи на длъжника прехвърлянето и да предаде на новия кредитор намиращите се у него документи, които установяват вземането, както и да му потвърди писмено станалото прехвърляне.
Прехвърлянето има действие спрямо третите лица и спрямо длъжника от деня, когато то бъде съобщено на последния от предишния кредитор. Тоест от деня, в който бъде съобщено на длъжника, не се изисква съобщаване на трети за правоотношението лица, каквито безспорно са ипотекарните длъжници. Те не отговарят солидарно с главния длъжник, за разлика от поръчителите, които по силата на закона (чл. 141 от ЗЗД) са солидарно отговорни с него. За да има действие спрямо поръчителите, цесията следва да бъде съобщена и на тях.
Но не е така при ипотекарните длъжници. Ипотеката се явява акцесорно задължение и не съвпада по обем с главното правоотношение. Единственото изискване, което законът поставя, за да има действие прехвърлянето на вземането, което е обезпечено с ипотека, е да бъде извършено в писмена форма с нотариална заверка на подписите и вписано в имотния регистър - чл. 171 от ЗЗД.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!