Битката за бронзовия Пегас тази година в Хасково бе много оспорвана
24 Април 2012, Вторник
В битката за бронзовата статуетка на „Пегас“, гарнирана с 1000 лева и званието „лауреат“, на тази годишното юбилейно издание
Автор: Асен Петров
на единствения по рода си у нас Национален конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ се включиха цяла плеяда от колоритни личности от различна възраст, пол и занятие.
Своите сили с конкуренцията премери бившият офицер от Военноморските сили и настоящ инспектор от Икономическа полиция в Девня Венцислав Василев. Той обогати асортимента на поетичния фронт със стихосбирката си „Пустинен плод”.
Не по-малко атрактивен участник бе и екскомандосът от френския чуждестранен легион Филип Лхамсурен. Наполовина българин, наполовина монголец, той се слави като виден пътешественик. Живял е в пансион в Смолян, в бежански лагер в Китай, в монголската степ, из улиците на София, а на нашата публика е познат от участието си в едно от изданията на българския „Сървайвър“. Сега той дебютира в ново изпитание, като се опита да завладее литературните пространства с книгата си „Душата на човека“.
В редиците на „бившите“, потърсили реализация с помощта на музите, попада и някогашният ни шампион по тенис Мартин Кожухаров.
На литературното поприще излиза и докторантът по тракийска археология в СУ Калоян Праматаров, който пък е работил като спасител във Флорида, риболовец и водолаз в Гърция, а сега е преводач на свободна практика.
Собственичката на една от столичните галерии Снежана Живкова, която от малка иначе свири на флейта, сега е решила да направи първи стъпки и в областта на писаното слово.
Най-малка от участниците бе 15-годишната русенска ученичка Галена Стоянова. Момичето е написало 200 страници фентъзи роман за герои, вещици и принцеси.
В провелото се от 18 до 20 април в Хасково 40-о издание на „Южна пролет“ се състоя и премиерата на една нова награда, различна от хвъркатия кон. Тя ще се присъжда занапред на участник, когото ще изберат самите дебютанти с нови поетични и белетристични книги и филмови сценарии. А названието й е повече от красноречиво - „Чаша жълти стотинки“!
Да се чуди и мае човек, защо толкова различни хора толкова се изкушават напоследък от литературата, като се има предвид, че на традиционния базар при откриването на литературните дни в Хасково книгите се продаваха по две за 5 лева!