Съмнителен кандидат-инвеститор за ОЦК преговаря… със синдикатите в Кърджали
Представителите на полската фирма „Силезия” АД се срещнаха за втори път със синдикатите в Кърджали. Данните за дружеството обаче са смущаващи
29 Април 2012, Неделя
Представители на дружеството „Силезия” АД от Полша се срещнаха за втори път с металурзите в Оловно-цинковия комбинат
Автор: Златина Стоянова
в Кърджали, които вече два месеца протестират заради неизплатените им от половин година заплати. И втората среща обаче се състоя не на бизнес или административно ниво, а в местния офис на КНСБ. Още при влизането си Дариуш Мадей и Андон Абромов стъписаха работниците със съобщението, че са силно разколебани и са на път да се оттеглят от преговорите за завода. Такива преговори обаче не се водят нито със собственика Валентин Захариев, нито с министрите, които поеха ролята на посредници за решаването на кризата в затъналия комбинат, провери „Десант”.
Регионалното ръководство на КНСБ е поискало информация от колегите си в синдиката „Справедливост” в Полша за „Силезия” АД. Сведенията са доста смущаващи и металурзите са с огромни резерви към мъглявите намерения на поляците. Според данните, изпратени от „Солидарност”, дружеството е собственост на по-голям консорциум „Импексметал” АД. Неотдавна полската държава е продала на консорциума 5% от акциите си и така той държи 95% от компанията. Зад този бизнес стои полският олигарх Роман Каркосик, един от най-богатите хора в страната, който притежава 58% от „Импексметал”. В писмото от „Солидарност” се посочва, че магнатът и хората му не се съобразяват със синдикатите, а се интересуват само от финансовата страна на бизнеса.
Оказва се, че съвсем наскоро е възникнал конфликт в предприятие на консорциума, след като ръководството уволнило работниците и чрез агенция за временна заетост си набавило други, назначени с временни договори. Този случай, както и други подобни демонстрации на арогантно поведение, се случват често в заводите на „Импексметал”, се посочва още в писмото от Полша до КНСБ в Кърджали.
„Днес нещата се развиват много динамично и може да си останем само евентуални инвеститори. Ние до момента не знаем какви са истинските задължения на завода. Наясно сме, че не е редно да водим преговори с работниците и синдикатите. Имаме разработена програма за оздравяването на завода.
Водим разговори и със собственика Валентин Захариев и екипа му, но това са много трудни преговори, никой не казва истината за задълженията”, изтъкна един от представителите на регистрираното в полския град Катовице съмнително дружество – българинът Андон Абромов. Той призна, че само час и половина преди да пристигнат в Кърджали, двамата с Мадей стигнали до решението да се оттеглят от сделката.
От думите им стана ясно, че те основно се интересуват от производството на цинк, с което биха покривали разходите за суровини и заплати, а по-голямата част от печалбата ще се връща във вид на инвестиции. Намерението им е първоначално да наемат завода, а след 2-3 години да го закупят.
„Ние обаче не сме социална фирма, няма да дойдем с чувалите с пари. Разколебани сме, защото искаме истината за задълженията, но не ни я казват. А се оказа, че най-големият кредитор на ОЦК е самият Захариев”, посочи още Абромов.