Нима това прилича на площад, за чиято нова настилка са хвърлени милиони
30 Април 2012, Понеделник
За по-малко от едно десетилетие новите плочки около Операта, за които се похарчиха милиони, бяха ремонтирани над 10 пъти
Автор: Илияна Христова
През лятото на 2003 г. жителите и гостите на Варна бяха зарадвани с нова придобивка, за чието качество гарантира лично кметът Кирил Йорданов. Услужливо в хор му пригласяха и неговите подчинени, възхвалявайки до небесата достойнствата на новата площадна теракота. Тя щяла да издържи непокътната поне четвърт век.
Да, ама не! Само след 3-4 месеца – по ирония на съдбата веднага след преизбирането на Йорданов за втори мандат – се наложи на настилката да се прави ремонт. Вината тогава бе стоварена върху тежките камиони, които имали наглостта да газят по площада и да го рушат.
Девет години по-късно никой не помни колко точно пъти са подменяни натрошени плочки. Паметливи варненци преброиха поне пет големи ремонта от 2010 г. насам, като със сигурност си спомнят, че преди това е имало и други.
Лепила, цимент, строителни колички се разнасят и през настоящата пролет. Отново се кърпят зейналите дупки. Пространството около Операта, фонтаните и централния подлез е превърнато в работна площадка. Този път обаче Йорданов смята за виновни бивши свои подчинени и съратници. Те пък прехвърлят топката към него. Версията за камионите е забравена, защото градският мегдан все пак не е паркинг или магистрала, а представлява пешеходна зона.
На 2 април тази година се състоя сесия на Общинския съвет на Варна, на която кметът Йорданов обеща да разсекрети всички протоколи по покупката на теракотата. Това определено предизвика любопитство в града, тъй като никога не са се знаели подробности по сделката – нито за колко точно пари е, нито каква е гаранцията и т.н. И тъкмо самият Йорданов бе човекът, който ревностно пазеше тази важна за обществото информация.
За производителя на плочките и днес се знае само, че е от Италия и че четирима общинари са пътували до Ботуша, за да ги договарят. Това са тогавашният финансист Димо Стоев, зам.-кметът Венелин Жечев, главният архитект Иван Трендафилов и шефът на дирекцията по архитектура и благоустройство Лиляна Куцарова. Всички, без последната, отдавна са напуснали администрацията на Йорданов и от най-доверени негови лица вече се подвизават като кметски опоненти.
И ето че сега градоначалникът вини за рекламациите въпросната делегация и най-вече Жечев. Набеденият пък отвръща, че решението е взето от Йорданов, който винаги е бил в час с всичко, което става във Варна.
„Още при реденето на първите плочки мнозина случайни граждани цъкаха с език, че те са дебели колкото теракота и няма да издържат. Стари фаянсаджии се шегуваха, че Варна ще има най-скъпия и чуплив площад в света”, спомня си бивш общински служител, пожелал анонимност. Управата на града парира нападките с пиар, в който се твърди, че подобни били плочките в Генуа и много други европейски градове.
Това, че варненските им аналози се чупят като бисквити, идва като добре дошло на опонентите на Йорданов, които изобилно ги използват като аргумент срещу него във всички предизборни кампании след 2003 г.
През 2004 г. ремонтът на площад „Независимост“ е вкаран под заглавие „Корупционната ситуация във Варна“ в доклад на асоциация „Прозрачност без граници“. За наличие на корупция алармират и почти всички кандидати на последните местни избори през м. г. Появяват се слухове, че „бързо развалящата се стока” е взета срещу тлъсти комисиони. Това, както всичко в България, остава недоказано до момента.
И до днес остава загадка колко точно струва трошливата настилка на варненци. Първоначално за подмяната й са заложени 600 000 лв., но в крайна сметка са похарчени близо 1.7 млн. лв. Но в тази сума не влиза стойността на последвалите през годините ремонти. За единия от тях през 2010 г. бе съобщено, че струва около 100 000 лв.
През 2004 г. местни журналисти изчислиха, че квадратният метър излиза 140-150 лв., което представлява внушителна за това време цена. Общинските служители оправдават тази скъпотия с доброто качество на стоката – плочките били с покритие от клинкер и „нямало да мръднат”. Пък и първоначално те били още по-скъпи, но храбрата „италианска” делегация героично смъкнала цената им.
След като обаче почват да се трошат под краката на пешеходците, сякаш танкове минават върху тях, от администрацията взеха да поясняват, че виновен бил ледът през зимата.
Този вторник всички наговорени досега глупости бяха опровергани лично от Кирил Йорданов. Но каква е истината, така и не стана ясно.
Имаше един разказ,мисля че беше от Чудомир,коминочистачите чупели керемидите,а строителите запушвали комините.По тази схема се върти и Кирчовата далаверка.За новогодишната украса,камионите на "Призма"/казват че била на жена му/трошат плочките,през пролетта се сменят и така до безкрай.Освен че са нетрайни плочките са и много хлъзгави зимно време.От всякъде много миризлива история,както повечето герберски мероприятия.