Намериха в Царевец масов гроб на френски легионери
Френският военен аташе полковник Мишел Мио (със светлата риза) разглежда полуразрушения паметник на легионерите, починали от холера в свищовското село Царевец през 1918 г.
30 Април 2012, Понеделник
Трима френски дипломати посетиха преди няколко дена свищовското село Царевец в търсене на масов военен гроб на легионери.
Автор: Здравка Христова
Чуждестранната делегация беше водена от полковник Мишел Мио, военен аташе на Франция в България.
На 10 април в кметството се обадиха от Френското посолство и казаха, че на следващия ден идват в селото, за да ги заведем на гробището по повод техни издирвателски проучвания за масов военен гроб в Царевец, разказа кметът Генчо Генчев. В селото паметникът, който е в много окаяно състояние, е известен като „френският“. Той е построен от местното население някъде между 1925 и 1930 година.
Контактът между Царевец и дипломатическата мисия е по френска инициатива. В техни архивни дела били открити документи, които ги насочили към свищовското село, където след Първата световна война били разположени френски войници. Епидемия от холера обаче причинила смъртта на легионерите. Целта на мисията на чуждестранните дипломати в Царевец е да се установи дали тук има погребани гали.
Французите научили за евентуалното военно гробище от семейство техни сънародници, които преди две години посетили дунавското селце. „Хората бяха без преводач, но разбрахме, че искат да ги заведа до гробищата. Мъжът извади снимка на паметника, правена преди десетилетия. На фотографията монументът беше в доста добро състояние. Върху него ясно личеше изписаната година 1918-а. Разбрах, че французинът беше дошъл да отдаде почит на баща си“, разказва кметът Генчо Генчев.
След завръщането си във Франция семейството пише редица писма до институциите, че в свищовското село Царевец има гроб на техни войници. От Париж препращат сигнала до посолството в София.
При неотдавнашното си посещение на мястото военното аташе направи много снимки на останките от мемориала. Дипломатите ще изпратят всичко в Париж, където предстои разархивиране на делата за военните гробове в чужбина.
Дипломатите са уверени, че до края на годината ще приключат с всички процедури по установяване на масовия гроб в Царевец. До този момент се е смятало, че в България има три френски гробища – в Свищов, Варна и София. Стара баба от селото, носещо името на болярския старопрестолен хълм в областния център, ни разказа детските си спомени как в бащината й къща са отсядали френски войници. За легионерите и епидемията от холера през 1918-1919 година са запазени подробни разкази в летописната книга на Царевец, която обаче се изгубва след демократичните промени.
Стар учител преди време се заел да я преписва, но починал и летописите си заминали с него. През 2005 г. тленните останки на 228 военнослужещи от Чуждестранния легион на Франция, погребани в края на Първата световна война в Свищов, бяха ексхумирани и преместени по молба на френското посолство в София, за да бъдат улеснени близките на покойниците, които искат да се поклонят пред паметта им.
Войниците от бойната част ЧАД от състава на окупационния корпус, разположен в Свищов, са починали при епидемия от холера, избухнала през есента на 1918 г. Повечето от тези легионери са от африкански произход – сенегалци, алжирци и араби.
През 1994 г. правителството на Франция дава на Свищов 40 000 франка за възстановяването на гробните места и алеите на военното гробище. През следващите години тук идват на поклонение френски военни части, които пребивават в България за съвместни учения. Преди две години монументът на легионерите бе преместен срещу спортния комплекс на Стопанската академия в дунавския град.