Отпуск по време на предизвестие


Отпуск по време на предизвестие
10 Май 2012, Четвъртък


Този вариант устройва и работодателите, така си спестяват изплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск



Реших да напусна фирмата, в която работя. Мисля да го направя, като си пусна предизвестие. Въпросът ми е, какви са законовите изисквания за това и мога ли да ползвам платения си годишен отпуск по време на предизвестието?
Йордан Иванов, Пловдив


Кодексът на труда /КТ/ в своя чл. 326 урежда възможността работникът да прекрати трудовия договор с работодателя си като отправи писмено предизвестие до него. От тази норма се вижда, че за да породи желаното правно действие, е необходимо при изготвянето му да бъде спазена задължителна писмена форма за действителност.

На следващо място законът обвързва  отправянето на предизвестието да бъде направено в определен срок, продължителността на който зависи от това дали става върос за срочен или безсрочен трудов договор. Така срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.

Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е определен на 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Законодателят е предоставил възможност в колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1 - 4 и т. 11 да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника при същия работодател -  става въпрос за случаите на закриване на предприятието или на част от него; съкращаване на щата; намаляване обема на работата; спиране на работа за повече от 15 работни дни, както и при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът не отговаря на тях.

По отношение на онези работници, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в минимално определения 30-дневен срок за прекратяване на безсрочен договор, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието. Това е направено с оглед особените задължения по съхраняване на повереното имущество, които има служителят отчетник.

Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден след получаването му. Ако все пак размислите и промените решението си за напускане, може да оттеглите предизвестието, ако съобщите за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му, но само със съгласието на работодателя.

Що се отнася до ползването на платения годишен отпуск – няма пречка това да стане, докато трае срокът на предизвестието. Разбира се, това може да стане само с разрешение от страна на работодателя.

Идеята, вложена от законодателя, е заместването на отпуска с парично обезщетение да става само при необходимост. В много случаи самият работодател е съгласен с такъв вариант, защото това го освобождава от задължението за изплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск при прекратяване на трудовия договор по  чл. 224, ал. 1 от КТ.

Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки