Този вариант устройва и работодателите, така си спестяват изплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск
Реших да напусна фирмата, в която работя. Мисля да го направя, като си пусна предизвестие. Въпросът ми е, какви са законовите изисквания за това и мога ли да ползвам платения си годишен отпуск по време на предизвестието?
Йордан Иванов, Пловдив
Кодексът на труда /КТ/ в своя чл. 326 урежда възможността работникът да прекрати трудовия договор с работодателя си като отправи писмено предизвестие до него. От тази норма се вижда, че за да породи желаното правно действие, е необходимо при изготвянето му да бъде спазена задължителна писмена форма за действителност.
На следващо място законът обвързва отправянето на предизвестието да бъде направено в определен срок, продължителността на който зависи от това дали става върос за срочен или безсрочен трудов договор. Така срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.
Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е определен на 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Законодателят е предоставил възможност в колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1 - 4 и т. 11 да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника при същия работодател - става въпрос за случаите на закриване на предприятието или на част от него; съкращаване на щата; намаляване обема на работата; спиране на работа за повече от 15 работни дни, както и при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът не отговаря на тях.
По отношение на онези работници, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в минимално определения 30-дневен срок за прекратяване на безсрочен договор, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието. Това е направено с оглед особените задължения по съхраняване на повереното имущество, които има служителят отчетник.
Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден след получаването му. Ако все пак размислите и промените решението си за напускане, може да оттеглите предизвестието, ако съобщите за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му, но само със съгласието на работодателя.
Що се отнася до ползването на платения годишен отпуск – няма пречка това да стане, докато трае срокът на предизвестието. Разбира се, това може да стане само с разрешение от страна на работодателя.
Идеята, вложена от законодателя, е заместването на отпуска с парично обезщетение да става само при необходимост. В много случаи самият работодател е съгласен с такъв вариант, защото това го освобождава от задължението за изплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск при прекратяване на трудовия договор по чл. 224, ал. 1 от КТ.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!