Из Македония без предразсъдъци


Из Македония без предразсъдъци
Гледка от планината Огражден към Ново село, другите селища от Струмишката котловина и Беласица
30 Май 2012, Сряда


Крайграничното Ново село е прекрасна дестинация за излет

Автор: Илияна Христова

Митничарят ни говори почти на български. Граничният контрол е символичен и  след бърза проверка на личните карти потегляме. Граничният пункт е Златарево - Ново село. Вече сме в Македония. Една страна, изключително близка нам, не само географски.
Западната ни съседка предлага много възможности за туризъм. За влизане на нейна територия е достатъчно да покажеш само личната си карта. В този смисъл страната е удобна за пътешествия направо „по джапанки”.

Такава е и нашата разходка до Ново село. Селището е само на десетина километра от българската граница. То е разположено в изключително живописната Струмишка котловина. Там се намира и едно от малко поддържаните български военни гробища зад граница.

Македония е нова държава с редица проблеми. Официалната й политика е изявено антибългарска. Но стъпи ли човек в тази китна страна, разбира как ние трябва да реагираме срещу тази враждебност – с дружелюбност, с подаване на  ръка, с развиване на  културните връзки, с пътуване в тази посока и канене на македонци у нас.

Българинът се убеждава, че по тези земи живеят много хора, подобни на него, които са изключително сърдечни и приятелски настроени. За разлика от политиците им. Те харесват много България. Глупостите на македонската държавна пропаганда са в силен контраст с настроенията на обикновените хора.

Много от тях са с българско самосъзнание. По тази причина или заради възможността да пътуват в ЕС се надпреварват да вземат български паспорт. Както казахме, граничният контрол е формален. Всеки ден между близките селища от двете страни на браздата пътуват десетки търговци. Няма пречка народите ни да бъдат отново заедно, а единението може да се постигне не с политически речи, а със засилване на културните връзки. Интеграцията тече и естествено. Първият надпис, който туристът вижда след Златарево, е името на българска банка.

Самото Ново село е с около 2000 жители и представлява общински център. Местните се хвалят, че са единствената община в Македония, която граничи с две страни от ЕС – България и Гърция.
Първото нещо, което се набива на очи  в това населено място, е огромното македонско знаме в центъра му. То се издига на огромен стоманен пилон, внушавайки безспорно чия е принадлежността на тази територия.

Струмишката котловина е изключително интересна. Тя се простира от запад на изток по течението на река Струмица, която пък се влива в нашата Струма. От север е планината Огражден, а на юг се извисява високата и стръмна Беласица.

От ридовете се открива великолепна гледка към котловината. Пред погледа като на длан – в равнинната част или по склоновете, са разхвърляни десетки селища. Някои от тях са в България. В далечината може да се забележи и Петрич. Някъде зад върховете на Беласица е Гърция.

През зимата климатът по тези места е поносим. Но лятото е опустошаващо, знойният пек оцветява пейзажа в кафяво.
В XIX век населението в селото е изцяло българско. През 1866 г. там е отворено първото училище, като доброто дело се осъществява от местния жител Димчо Хаджипенев.

Ново село е част от България няколко години след Междусъюзническата война, както и през 1941- 1944 г. През останалото време е или в границите на Османската империя, или в Кралството на сърби, хървати и словенци, което прераства в Югославия. След разпадането на Югославия остава на територията на Македония.

Над Ново село, откъм южните склонове на Огражден, се намира манастирът „Свети Антоний”. Той е оживен, в двора е вдигната нова, все още неизписана църква. В обителта може да си починете на приятна раздумка, загледани в реещата се отдолу Струмишка котловина. Зад нея е стръмната и тясна Беласица,  а над чуките кръжат орли.

В землището на Ново село има два водопада, като особено красив е Смоларският, чиято вода пада от 40 метра височина. Наблизо са разположени и стари археологически разкопки. По-интересно за нас обаче е военното гробище. То се намира в южния край на Ново село.

В него са погребани 71 войници, петнадесет от които родени в днешна Македония. Тук са намерили вечен покой и трима сърби, благодарение на което в средата на миналия век гробището е спасено от унищожение. Останалите войници са от всички краища на България. Те са намерили смъртта си през войните в началото на миналия век. Гробището е поддържано, а от 2006 г. редовно в него се провеждат чествания, като организатори са Македония и България.

Ако българският турист е зареден с медийни предразсъдъци, всеки местен тракторист или орач може да му се стори страшен. Но при запознанство ще се убеди, че тези хора задържат дълго приятелски подадената им десница.



Добре поддържаното гробище на оставили костите си тук български войници Новата църква в манастира „Свети Антоний” Манастирът над селото се крие под прохладни сенки

В категории: Горещи новини , Пътеводител

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки