След Варна и Ямбол, такса смет падна и в Бургас


След Варна и Ямбол, такса смет падна и в Бургас
Валери Симеонов (вдясно) и Валентин Касабов от групата на НФСБ в Общинския съвет на Бургас настояваха таксите да бъдат намалени още в края на миналия мандат, но не бяха чути. Първата работа на ГЕРБ след изборите м.г. бе да завиши допълнително цените
01 Юни 2012, Петък


Година, след като НФСБ алармира, че при изчисляването на налога не е спазен законът,  съдът призна, че има съществено нарушение

Автор: Георги Ваташки

Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии. Така гласи българската Конституция. Градовете, управлявани от ГЕРБ обаче, не само не спазват този принцип, но и най-драстично го нарушават. И то не с друго, а с прословутата такса смет, която от години се явява втори имуществен налог и е събирана абсолютно неправомерно.

На 14 май административният съд в Бургас отмени тази несправедливост и в морския град, след като гражданско сдружение "Справедливост" заведе дело срещу общината.  За тази победа на гражданското общество огромна роля имаха и патриотите от групата на „Национален фронт за спасение на България“ в местния ОбС.

Съветниците на родолюбивата партия вече втори мандат искат намалението на компрометирания данък, както и да има повече прозрачност при сключването на договорите за чистене на града.
Оплетеният казус с най-високите цени на промилите за определяне на такса смет в страната (Бургас трайно държи първото място в това отношение) е с предистория от 2003 г., когато на власт бе червеният Йоан Костадинов. Точно в началото на третия му мандат в ОбС бе приета Наредба за местните данъци и такси, от която всъщност тръгнаха всички беди.

Тази наредба регламентира парите за сметта да се събират според данъчната оценка на жилищата.
Тя бе прилагана години наред, включително и от наследника на Костадинов – Димитър Николов (ГЕРБ). Законът за местните данъци и такси (ЗМДТ) предвижда таксата за битови отпадъци да се изчислява според количеството изхвърлена смет. Но ако се докаже надлежно, че това е невъзможно да бъде направено, се допуска да се потърси друга методика за пресмятането на налога.

Какво се получава при сегашното положение? Вместо всеки да плаща за изхвърленото от него количество боклуци, бирниците му прибират суми, изчислени на база данъчни оценки на жилището. Така се стига до нелепи абсурди 200 цигани в гетото да плащат по-малко от сам човек, имащ нещастието да живее в централен квартал.

Друг е въпросът, че в Бургас таксите са допълнително завишени и заради огромните суми, които общината вади от джоба на данъкоплатците, за да ги даде на частната сметосъбираща фирма „Титан“. Само за миналата година в касата на дружеството са влезли 19 милиона лева.

„Къде обаче потъва тази огромна сума“- попитаха от НФСБ още през декември м.г. Отговор нямаше. С днешна дата бургазлии се питат, ще се съобрази ли местната администрация с решението на съда и ще върне ли на гражданите надвзетите суми?
Вместо да отговори шефката на местния парламент Снежана Маджарова от ГЕРБ бодро заяви, че грешката е на хората на бившия кмет Йоан Костадинов, затова общинарите щели да обжалват. Удобно беше пропуснат фактът, че в края на миналата година при изменение на същите текстове, отново не бе поправен „пропускът“ на предната администрация.

Може би, защото предложението за понижението на таксата беше отново на партията на СКАТ.
Иначе досега чрез съдебни дела, заведени от гражданска инициатива „Справедливост”, са премахнати подобни заобикалящи закона разпоредби за определяне на боклучения налог и в градовете Варна и Ямбол. Все още продължава обаче битката за оспорването на цялата общинска наредба за местните данъци и такси в столицата.



В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки