Аз съм на 50 години, баща на 3 деца, и обикновено мога да се похваля с добро здраве.
Напоследък обаче напрежението в работата ми нарасна, пътувам много, присъствам често на делови вечери до късно и рядко успявам да си легна преди полунощ. Наистина заспивам лесно, тъй като умората буквално ме събаря на възглавницата, но 2-3 часа по-късно се събуждам и повече не ми се отдава да затворя очи. Докато се боря с безсънието, мисля за ангажиментите си и планирам програмата си за следващия ден. Започнах да натрупвам излишни килограми, да поддържам засега умерено високо кръвно налягане, а съпругата ми разказва, че в краткото време, в което подремвам, хъркам много шумно. Как мога да се справя с недоспиването си, за да възстановя доброто си самочувствие и работоспособност?
Живко Пенев, София
В консултациите на кабинет „Десант“ не веднъж сме писали по темата, която вълнува нашия читател. Ранното събуждане, придружено от мисловни преживявания и болестна заетост, говори за наличие на някаква депресия. Безпокойството, раздразнимостта и лесната уморяемост са симптоми, които се установяват и при депресии, и при апнея – задушаване, един от признаците на които е хъркането. Консумацията вечер на алкохол обикновено води до събуждане след прекратяване на действието му. Повишеното тегло също оказва неблагоприятно въздействие.
Затова важна препоръка в насока преодоляването на възникналите проблеми е да се намали консумацията на алкохол и тежки и мазни храни вечер. Голяма е нуждата от разтоварване и от полагането на активни физически усилия (ходене по възможност пеша на работа, туризъм, ски, фитнес процедури). Пациентът трябва да си ляга, когато му се доспи, дори и да е ранна вечер, и да става в случай на събуждане. Дневният сън не се препоръчва. Също трябва да се избягва вечер гледането на телевизия и четенето в леглото. Необходимо е да се спазва правилото „Денят е за правене на интересни неща, но без претоварване, а нощта – за спане“.
Ако безпокойството е на преден план, трябва да се предприеме лечение с меки успокоителни средства, но по принцип не е желателно да се прибягва до приспивателни, освен в крайни случаи. Ако специалистите поставят диагноза „депресия“, трябва да се предприеме адекватно лечение с антидепресанти.
Като цяло, за да се избегне безсънието, трябва да се спазват няколко основни правила:
* Да се осигури редовно физическо натоварване един час преди лягане;
* Да се вечеря най-малко 1 час преди сън, и то с лека храна;
* Да се избягват вечер възбуждащи напитки: кафе, кола, чай;
* Определен момент от вечерта да се отдели на психично разтоварване: посещения на концерт, театър и т.н.;
* Да се избягва почивката и дрямката през деня;
* Да се създаде строг режим за лягане и ставане от сън;
* Да се спи на твърда възглавница и мек матрак;
* Да се спи в спокойна, тъмна и добре проветрена стая.
Стаята, в която човек спи, трябва да се асоциира само с положителни емоции. Затова психолозите препоръчват всички конфликти да се решават извън стените на спалнята.
Голямо значение за добрия сън имат също цветовото решение на помещението – ярките агресивни багри и изобилието на светлина не помагат на човек да се отпусне. По-добре е стените и обзавеждането на тази стая да са издържани в спокойни, неутрални или пастелни тонове, а осветлението да бъде приглушено.
Пълноценният и спокоен сън зависи много и от това, доколко удобно е леглото ни. За добрата почивка най-подходящ е ортопедичният матрак. Възглавницата пък трябва да не е много голяма и да е достатъчно мека. За подобряване на съня под нея може да се постави малка торбичка с хмел, мента, мащерка или брезови листа. Техният аромат успокоява нервната система и помага за лесното заспиване. Ароматерапевтите препоръчват също преди лягане да се подиша етерично масло от валериана, лавандула или друго растение, притежаващо аналогични на техните свойства.