По времето на кмета Славчо Атанасов, във фирмата на Ангел Батаклиев (вдясно) не бяха открити нарушения
25 Юни 2012, Понеделник
Синдикалисти искат отнемане на лиценза на превозвача, който приватизира фирмата и стопи общинския дял в нея
Автор: Камен Христов
Стачка и протести готвят шофьорите и кондукторите от бившата пловдивска общинска фирма „Градски транспорт” заради неизплатени заплати. От януари миналата година всички около 450 души, работещи в компанията, получават парите си само на 60%. Хората смятат, че не им се внасят и осигуровки.
Повечето от тях са назначени на минималната работна заплата, твърди лидерът на КТ „Подкрепа” в Града на тепетата Атанас Кръстев. Хората работели при лоши условия на труд, а монтьорите се налагало да си носят инструментите от къщи. Това разказаха самите работници пред тристранката на среща в общината в сряда. В съвета участват представители на градската управа, работодателите и синдикатите. Около 60 работници вече са завели дела чрез „Подкрепа", за да си извадят изпълнителни листове за дължимите възнаграждения.
„Искахме на място да проверим ситуацията, но хората на мажоритарния собственик Ангел Батаклиев не ни допуснаха. Затова се обърнахме към Областната инспекция по труда”, обясни синдикалистът Атанас Кръстев. Той заяви, че ще сезират и областната управа с настояване да се отнеме лиценза на „Градски транспорт". Подобно искане бе отправено към тристранката в сряда, а ресорният зам.-кмет Александър Държиков се ангажира да уведоми за ситуацията транспортното министерство.
Проблемът с лиценза на фирмата отдавна стои на дневен ред.
Дори в началото на м. г. Пловдивската общинска агенция за приватизация (ПОАП) реши да прекрати приватизационния договор с фирмата на Ангел Батаклиев ”Транс сити". Причината бе неизпълнението от страна на купувача на инвестиционната програма и изтичането на всички срокове, които са му дадени, за да я реализира, обясниха тогава от ПОАП.
Според приватизационния договор, по улиците на Пловдив трябваше да се движат 65 тролея, но в момента те са не повече от 10-12. „В града дори има места, където въздушната мрежа частично се демонтира, тъй като няма кой да я поддържа", посочи Атанас Кръстев. Първоначално „Градски транспорт” бе приватизиран с решение на общинския съвет, като градската управа имаше 33% дял, останалото бе продадено. Впоследствие по класическата схема с увеличение на капитала, общинският дял се стопи до 2,85%.
ПОАП заведе дело, с което обжалва вдигането на капитала, но междувременно агенцията бе закрита като неефективна. Преди година трима пловдивски превозвачи - инж. Веселин Дошков от „Хеброс бус", Ваня Мечкарова от ЕТ „Грация" и Димитър Чолаков от „Автотранс - 2000" изпратиха писмо от 16 страници до премиера Бойко Борисов, в което му заявиха, че "Градски транспорт" се източва.
Извършват се престъпления с нанасяне на щети и унищожаване на имущество на предприятието с цел набавяне на имотна облага, а същевременно се създават предпоставки за привилегировано отношение към „Градски транспорт" при разпределяне на субсидиите и компенсациите от страна на Община Пловдив, се казваше в писмото им. Автобусите са договорени на лизинг, който се изплаща от „Градски транспорт" на „Транс сити" и дружества, свързани с купувача.
Безлихвеният заем в размер на 500 000 лева, предоставен от общината, трябва да бъде погасен от „Транс сити", но е прихванат от субсидиите, които се превеждат от общината на „Градски транспорт". По същия начин приватизираното дружество е изплатило със собствени средства старите възнаграждения на работниците, без купувачът да инвестира във фирмата свежи пари.
Междувременно Ангел Батаклиев бе осъден на първа инстанция да заплати 1 113 767 лева за неизпълнение на приватизационния договор. Самият Батаклиев отрича всички обвинения и настоява да му върнат 27 милиона лева, които е вложил в сделката, пък тогава да си вземат „Градски траспорт”. Той твърди, че общината и държавата са некоректни при изплащането на субсидиите към превозвача.
Съпругата на приватизатора - Иванка, която е изпълнителен директор на превозвача, дори настоява, че фирмата й субсидира общината с над 1,6 милиона годишно, тъй като управата едностранно определяла цената на билета, маршрутите и разписанието, както и кои групи граждани да пътуват с намаление. В същото време цените на горивата, материалите и минималната работна заплата растели.
Другата седмица Батаклиев ще бъде повикан на среща при тристранката в общината, за да бъде изслушан. По същото време работниците от „Градски транспорт" планират да предприемат ефективни стачни действия и да организират демонстрации пред общината, областната управа и централата на фирмата, която обслужва 12 автобусни и 3 тролейбусни линии от транспортната схема на Пловдив.