Ямболският кмет Георги Славов безпрецедентно призна, че предложените от него цени са в пъти по-малки от реалните
03 Юли 2012, Вторник
Защо не?! Но само за хора на ГЕРБ. Безобразието предотврати съветник от НФСБ
Автор: Валентин Вълчев
Съветникът от НФСБ Неда Карска сложи прът в колелата на кметската каруца, натоварена с поредните „подаръци“ за мераклиите да станат чорбаджии на апетитни земи – общинска собственост в Ямбол.
Поредната сесия на ОбС, която се проведе на 13 юни, освен че продължи традицията за претупване на дневния ред по бързата процедура, даде поредното доказателство за дълбоко вкоренения в мнозинството от ГЕРБ безпардонен почин да третира общинската собственост като бащиния.
Така кметът Георги Славов внесе за гласуване своя докладна на тема: „Определяне на пазарни цени на общински земи, върху които е било учредено право на ползване, въз основа на общински актове“. Става въпрос за земи, които преди 15-20 години са били предоставени на желаещи да ги ползват за задоволяване на семейни нужди от селскостопанска продукция: зеле, домати, картофи и други скромни благини. Надраснали битовите трапезни неволи, днес правоимащите се ориентират към по-изгодни икономически хоризонти и заявяват апетитите си да турят ръка върху тези терени от „категория земя при неполивни условия ІV“.
Следствие избуяването на тези им мераци, в общинската администрация се струпват цели 8 молби за закупуване на въпросните парцели – все неполивни, все неплодородни...
С две думи – само за ядове!
Законовата основа на ползвателите да закупят тези земи – общинска частна собственост – се мъдри във влязлото в сила изменение на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ) от 2007 г. Защо едва сега, пет години по-късно, започва процедурата по продажбата им – може само да се предполага. Една от най-вероятните хипотези е свързана с... предстоящите догодина избори: благодарните хора ще трябва да се отплатят по подходящ начин на своите благодетели, но това е друга тема.
Сега за „неплодородните земи ІV категория“, от които с много мъка, труд и пот на челото страдалците биха могли да изкарат по един чувал от така любимите на премиера картофи, колкото да презимуват.
Тези „неплодородни земи“, които се намират в района на южния изход от Ямбол към Елхово, от известно време – съвпадащо с мандата на управлението на ГЕРБ в Ямбол – попадат в... новата индустриална зона на града! Екстрите към тях са прекараните вече ток и водопроводи, а също и прекрасен път, който осъществява удобна и бърза връзка през ГКПП Лесово с Турция. В същия този район вече има построени десетки модерни и скъпи стопански обекти с проспериращ бизнес за милиони.
Осемте поискани и предложени за продажба парцели са между 392 кв.м и 1196 кв. м; а цените им съответно 516 лева и 970 лева! Такова е експертното мнение на лицензирания оценител, което кметът е приел безусловно и е включил в предложението си. При това – абсолютно законно: конкретният случай попада в хипотезата на чл. 35, ал. 4, т. 2 от Закона за общинската собственост, когато лицата, на които може да се извърши продажба на имоти – частна общинска собственост без търг или конкурс... са определени в цитирания вече по-горе ЗСПЗЗ.
И предвид това продажбата се извършва от кмета на общината. Но преди това е необходимо първо ОбС да определи оценките.
Този именно законов текст стана и същински повод съветникът от НФСБ Неда Карска да изрази основателното си съмнение в почтеността на тази продажба и недоверието си, че действията на кмета са в някакъв обществен интерес. Защото по принцип земите в тази нова ямболска индустриална зона вече достигат продажна цена между 2000 и 20 000 лева, което всъщност е
истинската им пазарна оценка.
„Да се продава нещо за 400 лева, което реално струва 15 000-20 000 лева, си е направо подарък!“ – контрира Неда Карска направеното от кмета предложение и внесе искане да се оттегли тази точка от дневния ред и да се направи нова оценка на обявените за продажба парцели – този път съобразена с пазарните реалности.
Свикнал на перманентно включен диалогов режим, в който последната дума да е негова, кметът Славов побърза да възрази: „Да не се правят квалификации, че общинската администрация прави подаръци. Да, цените в този район са в пъти по-високи, но експертът-оценител е определил тези цени и общинската администрация не може да направи друго предложение“.
Подобно признание от страна на ямболския градоначалник е безпрецедентен случай в работата на Общинския съвет – от нерви ли, от гузна съвест ли, или дори от неочаквано появили се наченки на срам – той все пак призна: в пъти по-високи реални цени... След което – пак почти без прецедент – оттегли предложението си.