Пловдивският край се нагорещи от протести


Пловдивският край се нагорещи от протести
Лидерът на КТ „Подкрепа“ в Пловдив Атанас Кръстев съобщи тези дни, че заради лобистките поправки в Закона за тютюна само в региона около 2000 работници ще останат без работа
07 Юли 2012, Събота


Хората тук недоволстват заради неизплатени заплати и заплахата да останат без работа

Автор: Камен Колев

Над 2000 работници от шест пловдивски предприятия, които произвеждат заготовки за тютюневата промишленост, са на път да останат без работа заради поправки в Закона за тютюна. Това предупреди лидерът на КТ „Подкрепа“ в Пловдив Атанас Кръстев. Миналата седмица по предложение на депутатите Емил Димитров (ГЕРБ) и Камен Костадинов (ДПС), подкрепено с гласовете на управляващото мнозинство, скандалната корекция в нормативния акт бе одобрена в парламента.

С мотива, че така ще секне нелегалната търговия, производството и пласментът на гилзи (празни цигари, които с ръчни машинки хората сами си пълнят с тютюн, б. р.) бяха забранени. Президентът Росен Плевнелиев не наложи вето на поправката. А това означава, че предприятията, свързани с тютюневата промишленост, трябва да затворят врати веднага след обнародването на измененията в закона.

Синдикатите и мениджърите на засегнатите предприятия смятат, че забраната е в услуга на „Булгартабак“.
По принцип около 97% от заготовките, които се правят у нас, се експортират в Гърция, Турция, Италия, Иран, Ирак и САЩ. Синдикалният лидер на пловдивския тютюнев комбинат „Юрий Гагарин БТ“ Петко Матев пък съобщава, че в последните години предприятието е намерило нова пазарна ниша и неговата продукция е изместила тази на  полските фирми.

„Инвестирахме много средства в машини за гилзи, това беше най-перспективното ни производство, ориентирано основно за износ. Само за 3 месеца постигнахме резултати, колкото за цялата 2011 г.“ – допълва той. Според него идеята на въведените рестрикции е „Юрий Гагарин“ да фалира и „Булгартабак“ отново да се сдобие с него на безценица. Холдингът и до момента купува от пловдивския завод филтри и заготовки. След евентуалната сделка, забраната ще бъде вдигната и заводът ще заработи пак, но в полза на новите си стари собственици, убеден е синдикалистът.

Никъде в ЕС няма наложени такива забрани. Нещо повече, числата показват, че търговията на цигари без бандерол съставлява 35 на сто от целия пазар на папироси у нас. В същото време контрабандните продажби на цигарени гилзи са не повече от 3%, така че мотивите на вносителите на скандалната поправка очевидно издишат.

Дни преди забраната за производство да бъде гласувана от депутатите, синдикатите стягаха мощни протести против поправката. Премиерът Бойко Борисов обаче уговори профсъюзите да не избързват, тъй като той щял да „оправи нещата“. Идеята му бе да „двете банки да се разберат“, като визираше руската банка VTB, която е де юре собственик на „Булгартабак“, и Първа инвестиционна банка, която контролира „Юрий Гагарин“.

А браншовиците се надяваха президентът Росен Плевнелиев да наложи вето на откровено лобистката поправка, с която на практика се игнорират многомилионни инвестиции в сектора и заплашва да остави на улицата хиляди работници.
С днешна дата обнародването на закона е въпрос на дни. А България е  заплашена от нова наказателна процедура заради калпавото си законотворчество, въвеждащо рестриктивни забрани, каквито не фигурират в европейското законодателство.

Шофьори гладуват, припадат зад волана
Както вече „Десант“ писа шофьорите от пловдивския „Градски транспорт“ от месеци ходят гладни на работа и някои припадат зад волана на автобусите, тъй като жалките им заплати от 300 лева се бавят и не се изплащат навреме. Част от работниците във вторник излязоха на мирен протест пред централата на предприятието до гара „Филипово“ с искания да започне редовно изплащане на заплатите и осигуровките, да се подпише колективен трудов договор и в 5-дневен срок да започнат преговорите за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

„Когато почине наш близък и се помолим на ръководството да ни изплатят дължимите възнаграждения, ни казват: „Не сме погребално бюро!“– казва прясно уволнения заради синдикалната си дейност Николай Кунтов и определя случващото се като геноцид.  

Протестиращите излязоха с декларация, която обаче не можаха да връчат на мажоритарния собственик Ангел Батаклиев, който бе излязъл в болнични. Заместниците му не пък отказаха да приемат документа, тъй като не били оторизирани.

Стягат стачка и във ВМЗ-Сопот
Двата синдиката във ВМЗ-Сопот стягат нови протести и стачка, ако дължимите заплати на работниците не бъдат изплатени. „В писмо до директора инж. Иван Стоенчев сме изложили нашите искания – изплащане на възнагражденията, редовното им получаване занапред, подсигуряване на работа и заетост", обясниха от ведомствения профсюъз на КНСБ. На синдикален съвет активистите на конфедерацията стигнали до извода, че в завода няма никакви средства и че се получава вакуум между отделните договори за поръчки.

Директорът инж. Иван Стоенчев признава, че оръжейницата има финансови проблеми, но ръцете му са вързани. Предприятието влачи от години куп задължения към кредитори и НАП и парите от договорите за поръчки не стигат доникъде. От близо 3 г. сметките на фирмата са блокирани.

Миналата седмица принципалът на ВМЗ – Министерството на икономиката, след натиск от страна на профсъюзите разреши заводът да получи заем. Бяха отпуснати 950 000 лв., но тези пари са стигнали само да се изплатят аванси на работниците.
Преди да предприемат ефективни стачни действия, синдикалистите все пак ще изчакат позицията на икономическия министър Делян Добрев, който тези дни има среща с лидера на „Подкрепа“ д-р Константин Тренчев.



Шофьорите от пловдивския „Градски транспорт“ и техните семейства гладуват, след като трудовите им възнаграждения редовно се бавят

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки