Тонове промишлени отпадъци стоят на открито на производствената площадка на завода в идеалния градски център
27 Август 2012, Понеделник
Малка победа извоюва Община Кърджали. Малка, защото е временна и по всичко личи, че на левия бряг на Водното огледало
Автор: Златина Стоянова
златодобивната инсталация в „Горубсо” пак ще бълва цианиди. На 14 август т. г. 5-членен състав на Върховния административен съд се произнесе окончателно и със свое решение спря безумството на Нона Караджова. Припомняме, че преди време екоминистърката одобри доклада за ОВОС за „Реконструкция и разширение на инсталация за преработка на полиметални златосъдържащи руди”.
Но се сблъска с недоволството на градските жители, последвано от жалбите на кмета и група общински съветници. Впоследствие на 13 юли 2011 г. 3-членен съдебен състав на ВАС отмени решението на Караджова, а сега и 5-членката от висши магистрати потвърди това.
Още през миналата година съдиите са преценили събраните по делото доказателства и са стигнали до очевидно правилния извод, че с реализацията на инвестиционното предложение ще бъде засегнато правото на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи, гарантирани от Конституцията на България. А и Кърджали отдавна има печалната слава на район с повишен здравен риск и е гореща екологична точка, доказано в множество експертни документи.
Рудопреработващото предприятие се намира в идеалния център на града, в опасна близост до паркове, жилищни кооперации, детска градина и е на самия бряг на река Арда, която разделя Кърджали на две. Няма такъв прецедент никъде по света – промишлена преработка с отровни химикали да се извършва в чертите на населено място, категорични са експерти и екозащитници. Още с идването си на власт в МОСВ обаче Нона Караджова си затвори очите за това и безхаберно одобри производството по цианидна технология. По силата на окончателното съдебно решение обаче сега ековедомството трябва да плати на общината 10 000 лева за адвокатския хонорар и 1 000 лева за касационната инстанция. Решението на ВАС не подлежи на обжалване.
В становището на тричленката от юли м. г. се посочва, че при издаването на решението от Караджова са допуснати много нарушения, както и че не са взети предвид тежката екологична обстановка в района на Кърджали и нормите за здравна защита на селищната среда. Тогава ВАС върна в МОСВ преписката за ново произнасяне, а „Горубсо“ обжалва решението пред 5-членния състав.
Шефката на завода инж. Живка Ковачева заяви, че изобщо не е притеснена от това развитие на нещата. Публична тайна е, че преди години златодобивната инсталация беше монтирана незаконно на производствената площадка на „Горубсо”. Там и днес не смеят да припарят представители на контролните институции.
Инспекторите от РИОСВ в Хасково ще трябва да проникнат някак, за да запечатат съоръжението. Те са длъжни да направят това, след като е налице окончателното съдебно решение. Ковачева отказа да разкрие дали до излизането на това решение е произвеждала злато.
„Предприятието работи и това е най-важното. Давам хляб на около 600 души, а опасността от цианида е само в главите на невежите. Вместо да спира действащ завод като моя, общината да види как може да изправи на крака умрелия ОЦК”, подчерта нахаканата мениджърка. Тя не пожела да коментира самото решение на върховните магистрати. „Сърби ме езикът, но не бива да говоря за това. Така или иначе още след миналогодишното съдебно решение ние изпълнихме по-голямата част от указанията, остават още малко данни за актуализиране.
Промишленост в този град трябва да има. Не става само с паркове и пързалки, хората трябва да имат пари, за да ходят там”, отсече тя. От думите й стана ясно, че ще има ново разглеждане на доклада за ОВОС. Както и че тя няма да отстъпи нито крачка назад от твърдото си намерение да прилага цианидната технология в центъра на Кърджали.