В кои случаи наказателното преследване се изключва по давност
За да се издаде удостоверение за наследници, задължително се попълва и подписва декларация по образец, най-често от наследник. Има случаи обаче, когато наследодателят има починала далеч във времето преди неговата смърт дъщеря, но тя е оставила свои деца – живи и сега.
В тази връзка имам следните въпроси:
1. При положение че подписалият горната декларация не посочи сред другите наследници въпросната дъщеря или нейните деца, това означава ли, че той е направил документ с невярно съдържание?
2. Горното събитие води ли до някаква наказателна или друга отговорност? Кой може да я потърси и как?
3. Същото действие след колко години се покрива с давност?
4. Когато посоченото обстоятелство се скрие при сделка с недвижим имот, повод ли е последната да се оспори в съда и на какво основание?
Богомил Баев, Пловдив
Ще се постараем да отговорим на вашите въпроси по реда, в който сте ги задали.
1. Ако деклараторът е знаел за съществуването на дъщерята и нейните деца и не ги е посочил при попълването на декларацията, ще бъде съставен документ с невярно съдържание.
Документът с невярно съдържание (лъжливото документиране) представлява истински по произход документ, т. е. издаден е от лицето, което има право да го състави, но отразените в него обстоятелства или изявления не отговарят на обективната действителност.
2. По нашето право е предвидена наказателна отговорност за деклариране на неверни данни. Съгласно чл. 313, ал. 1 от Наказателния кодекс /НК/, „Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.“
Съгласно чл. 316 от НК, същото наказание се налага и на онзи, който съзнателно се ползува от документ с невярно съдържание, когато от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност.
Наказателната отговорност от извършителите на престъпни деяния се търси от органите на прокуратурата и от разследващите органи към МВР.
Образува се досъдебно производство, в рамките на което се извършва разследване и ако се установи, че е извършен състав на престъпление, се изготвя и внася обвинителен акт в съда.
3. В случая наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на пет години.
4. Скриването на посоченото обстоятелство при сделка с недвижим имот дава възможност да се иска унищожението на последната като сключена при измама – чл. 27 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/.
Унищожение може да иска само страната, в чийто интерес законът допуска унищожаемостта. Правото да се иска унищожение се погасява с тригодишна давност. Давността почва да тече от деня, в който измамата е била открита.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!