В брой 29 от 20 юли т. г. на в. „Десант” развивате въпроса за интеграционните добавки, което и мен ме касае. Аз
съм на 65 години, пенсионер по възраст, с добавки като инвалид І гр. с чужда помощ.
Получавам интеграционни добавки за лекарства, транспорт и телефон.
Предвид на това, че съм със заболяване, което ми е причинило силно увреждане на крайниците, т. е. трудно ходя, и трудно си служа с ръцете. Не мога да държа писалка, следователно не мога да пиша.
За сметка на това си служа много добре с компютъра. И изобщо не мога да си представя живота без него. Не е нужно да Ви казвам какво дава това на човек, принуден да прекарва повечето си време вкъщи.
Аз също попитах в социалните служби, защо ми се отказва добавка за "достъпна информация". Но те ми казаха, че това не се отнася за моя случай.
Мога ли да подам допълнително молба в дирекцията и да очаквам, че ще разгледат моя случай, и ще го решат съобразно заболяването и нуждите ми?
Момка Йовчева, Варна
Уредбата на месечните добавки за социална интеграция са уредени в чл. 42 - чл. 42 ж от Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ). Съобразно посочената уредба, хората с трайни увреждания имат право на месечна добавка за социална интеграция според индивидуалните им потребности, съобразно степента на намалена работоспособност или вида и степента на увреждането.
Добавките са диференцирани и представляват парични средства, които допълват собствените доходи и са предназначени за покриване на различни допълнителни разходи. Право на месечна добавка за достъпна информация имат лицата с трайни слухови и/или зрителни увреждания, довели до намалена работоспособност 71 и над 71 на сто.
Добавката се отпуска въз основа на молба, подадена от правоимащия или от упълномощено от него лице до дирекция „Социално подпомагане" на Агенцията за социално подпомагане. Отпускането става по предложение на консултативна комисия към съответната дирекция въз основа на социална оценка.
След преценка на всички обстоятелства, отразени в социалната оценка, директорът на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за отпускането й.
Заповедта за отпускане или за отказ
се съобщава писмено на лицето, подало молба, в 7-дневен срок от издаването й.
Отказът за отпускане на месечна добавка за социална интеграция задължително се мотивира.
Заповедта може да се обжалва пред директора на регионалната дирекция „Социално подпомагане" по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Нашият съвет е, ако отговаряте на условията, предвидени в закона, а именно лице с трайни слухови и/или зрителни увреждания, довели до намалена работоспособност 71 и над 71 на сто, да подадете молба до дирекция „Социално подпомагане“, гр. Варна за отпускане на интеграционна добавка за достъпна информация. Ако отговаряте на описаните условия и ви откажат или ако заповедта за отказ не е мотивирана, можете да обжалвате по вече посочения ред.
Повече за различните видове интеграционни добавки и реда за отпускането им очаквайте в следващите броеве на „Десант“.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!
https://goo.gl/GHtjjS Клиентские базы данных для продажи Ваших товаров и услуг!!! https://goo.gl/GHtjjS
Клиентские базы данных для продажи Ваших товаров и услуг!!! https://goo.gl/GHtjjS https://goo.gl/GHtjjS