Премиерът Борисов едва изтрая ораторите преди себе си и после огласи, че заслугата е негова след 3 срещи на „много високо ниво”
23 Септември 2012, Неделя
Пред металурзите в Кърджали той заяви: „И след 50 години пак ще ви спасявам“
Автор: Златина Стоянова
Само преди броени дни в Кърджали стана ясно, че Бойко Борисов твърдо е решил да векува на капитанския мостик на държавата, стиснал здраво руля на властта. „Днес обявяваме, че този завод ще работи поне още 50 години и тогава пак ще ме поканите да го спасяваме” – с тези паметни думи, оправени преди седмица в центъра на родопския град, премиерът Бойко Борисов втрещи струпалите се около паметника на Апостола опърпани металурзи.
Поводът за това послание бе фактът, че предния ден фирма „Хармони 2012” спечели търга за публичната продан на половината от Оловно-цинковия комбинат, предизвикан след съдебния иск на Първа инвестиционна банка, която пък е основен кредитор на завода. Да не пропуснем да отбележим, че фирмата-купувач и банката са пряко свързани, което личи от адресната регистрация (на един и същи адрес са записани двадесетина фирми, за които интимната обвързаност с ПИБ е публична тайна).
Топлата връзка между тях прозира и в умилителните обещания на изпълнителния директор на банката Васил Христов към новия стопанин на ОЦК, отправени пред същите опърпани и гладни, не видели пари от близо година металурзи.
Височайщият оратор на милото тържество за обявяването на сделката, който говори последен и който не е известно да има конкретен принос към нея, обобщи, че правителството е положило максимални усилия заводът да бъде запазен.
Всъщност министър-председателят не е стъпвал при работниците след последното си посещение от 13 април т. г., но все пак, верен на стила си, не пропусна да подчертае някакви свои измислени заслуги пред клетниците на площада. „Както се бяхме разбрали, направихме всичко необходимо да осигурим първо пари – временно да сте по-добре. И трябва да ви кажа, че такъв батак, какъвто беше тази сделка или това състояние на ОЦК, просто може би да го запишат в учебниците по икономика да го изучават.
Как може толкова големи български и световни банки да бъдат по такъв начин вкарани в подобна схема – над 300 милиона да се дадат за това предприятие!”, обърна се към металурзите Борисов. Той стъписа хората и с разкритието, че е водил поне три срещи на много високо ниво, за да се стигне до решението банките-кредитори да не фалират завода и да спрат производството. Но това „да осигурим първо пари – временно да сте добре” раздвижи мнозинството и предизвика тихо и всеобщо ръмжене. Защото изплащането на еднократните помощи от по 325 лева на калпак не стига за нищо.
Центърът на събитието обаче, колкото и премиерът да се опита да го фокусира към себе си, беше друг. Уж банката-кредитор ПИБ предизвика търга на цинковия завод от комплекса, пък върховният й шеф пристига с представителя на фирмата-купувач. Уж правителството не може да се набърква в частния бизнес, пък премиерът казва, че заслугата е негова. Уж банките нямат право на друга, най-малкото пък металургична дейност, едната вече си купи завод…
„Условието ми беше максимално бързо да се разкрият нови работни места, само така се съгласих да дойда днес в Кърджали. Надявам се още в следващите дни да започне изграждането на новия завод. Положихме много усилия да се запази този завод, ултимативно съм разговарял с банкерите”, разкри откровено Борисов. Да, ама цялата компания дохвърча с правителствения хеликоптер. Кой кого доведе всъщност?!
Банкерът Васил Христов се закле във вечна вярност и плащания на въпросната фирма и май не се усети какви самопризнания изтърси публично: „Новите собственици на завода могат да разчитат на финансовата подкрепа от страна на банката. Ние познаваме много добре технологията на това производство, години наред му вярваме и го подкрепяме. Така че те могат да разчитат изцяло на нашата финансова подкрепа за довършване модернизацията на новото цинково производство, както и подкрепа за инвестициите, които ще донесат повече работни места, повече хляб и поминък”, заяви той.
А преди да изтече едноседмичният срок за внасяне на парите по сделката, в сряда следобед по специалната сметка на частния съдебен изпълнител Росен Сираков постъпиха 8,6 милиона лева. Други над 5 милиона ще влязат от следващите 5 търга, насрочени за 18 октомври, когато на тезгяха ще се сложат недвижими и движими активи на ОЦК.